25

czerwiec
2024

Najwyższe parametry izolacji termicznej w nowym modelu drzwi tarasowych PRIMO Slide

Letnie popołudnia wielu z nas kojarzą się z leniwym przesiadywaniem na tarasie. Filiżanka kawy, książka w dłoni lub ...

13

czerwiec
2024

WIŚNIOWSKI Złotym Championem w kategorii bramy garażowe!

Firma WIŚNIOWSKI otrzymała miano Złotego Championa Roku 2024 w kategorii bram garażowych. To prestiżowe potwierdzenie, że polski, ceniony ...

29

maj
2024

Harden Construction ruszył z wymagającą budową na Śląsku

Generalny wykonawca HARDEN CONSTRUCTION rozpoczął budowę Panattoni Park Będzin o łącznej powierzchni 89 tys. mkw. Na działce o powierzchni ...

29

maj
2024

O nowoczesnym marketingu w branży budowlanej – WIŚNIOWSKI na Kongresie Stolarki Polskiej 2024

Zakończyła się kolejna już, XIV edycja Kongresu Stolarki Polskiej, organizowanej przez POID. Prestiżowe ...

Kreator
Budownictwa Roku

— 2014 —

Jose Angel Andres Lopez

wiceprezes zarządu ds. produkcji
Mostostal Warszawa SA

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2014 otrzymała również firma
Mostostal Warszawa SA

Urodził się w 1974 r. Ukończył Politechnikę w Madrycie uzyskując tytuł inżyniera, specjalność – budowa mostów. Od lutego 2005 r. pełni funkcję dyrektora technicznego Acciona Infraestructuras S.A. oddział w Polsce. W dniu 25 czerwca 2007, decyzją rady nadzorczej, został powołany w skład zarządu Mostostalu Warszawa SA, a od dnia 28 listopada 2011 r. pełni funkcję wiceprezesa zarządu. Pełni również funkcję prezesa zarządu Mostostal Power Development. Zasiada też w Radach Nadzorczych spółek zależnych Mostostalu Warszawa SA: Mostostal Płock S.A., Mostostal Kielce S.A. i Mieleckie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A.

Mostostal Warszawa jest jedną z najstarszych firm budowlanych w Polsce. W czym tkwi tajemnica sukcesu firmy, która niezależnie od różnych zawirowań na rynku budowlanym, od lat utrzymuje pozycję lidera w branży?
Historia Mostostalu Warszawa rozpoczęła się blisko siedem dekad temu – 28 maja 1945 roku, podpisaniem aktu założycielskiego Przedsiębiorstwa Budowy Mostów i Konstrukcji Stalowych Mostostal. Dzisiaj patrzymy śmiało w przyszłość na kolejne inwestycje, zmierzamy z duchem czasu, żywo reagując na potrzeby rynku. Ze świadomością konieczności zmian, koncentrujemy naszą energię, by stać się liderem w pięciu kluczowych dla nas obszarach. Są to budownictwo energetyczne, przemysłowe, budownictwo kubaturowe, budownictwo infrastrukturalne oraz projekty z zakresu ochrony środowiska. W takim doborze naszych priorytetów kierujemy się wymiarem biznesowego rozwoju firmy oraz możliwością aktywnego uczestnictwa w rozwijaniu infrastruktury w Polsce. Jesteśmy dumni, że praktycznie w każdym większym mieście Polski znajduje się obiekt wybudowany przez Mostostal Warszawa. Pełni on nie tylko swoje docelowe funkcje, ale również współtworzy charakter i klimat miasta. Stanowi istotny element, bez którego trudno sobie wyobrazić niejeden miejski krajobraz. Począwszy od pierwszej realizacji firmy jaką była odbudowa tuż po II wojnie światowej mostu im. Ks. J. Poniatowskiego w Warszawie, czy w ostatnich latach rewitalizacji Krakowskiego Przedmieścia, budowy wyjątkowego w skali europejskiej mostu Rędzińskiego we Wrocławiu, czy jednej z najnowocześniejszych hal widowiskowo-sportowych Kraków Areny. Kolejną z takich inwestycji w portfolio Mostostalu jest Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach w Toruniu, czy budowa bloków energetycznych nr 5 i 6 w Opolu, jak wiadomo projektu o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.


Grupa Mostostal po kilku latach z ujemnym bilansem mile zaskakuje analityków, podtrzymując tendencję poprawy wyników. Tendencja ta została zapoczątkowana w pierwszym kwartale 2014 r. Jak w chwili obecnej wygląda sytuacja finansową firmy?
Mostostal przeżył szczęśliwie zawirowania, jakie mogliśmy obserwować w latach 2011–2013 na polskim rynku budowlanym, niestety wielu firmom z naszego sektora to się nie udało. Duża w tym zasługa głównego akcjonariusza – firmy Acciona, która udzieliła nam pożyczek na łączną kwotę 484 mln zł, a część z nich w wysokości 202 mln złotych przekształciła na kapitał. Sytuacja zaczęła się jednak radykalnie zmieniać pod koniec 2013 r.
Od tamtego czasu Grupa Mostostal wykonała ogromną pracę na rzecz restrukturyzacji. Udało jej się odzyskać rentowność – pierwsze półrocze zamknęliśmy z zyskiem zarówno na poziomie grupy, jak i Mostostalu Warszawa – spółki-matki.
Nasza sprzedaż wyniosła 702 mln zł, marża 44 mln zł, a zysk przed opodatkowaniem 13 mln zł. W przypadku głównych pozycji bilansowych zanotowaliśmy znaczną  oprawę w porównaniu do danych na dzień 31.12.2013 r. w szczególności, jeśli chodzi o wzrost środków pieniężnych, których stan zwiększył się o 77 mln zł (na koniec czerwca Grupa Mostostal dysponowała środkami pieniężnymi w kwocie 183 mln zł) oraz wzrost kapitału obrotowego  różnica pomiędzy aktywami obrotowymi a zobowiązaniami krótkoterminowymi), który wyniósł 133 mln zł (na koniec 2013 rok – saldo było  ujemne i wyniosło 60 mln zł). Poprawę wyników odnotowały praktycznie wszystkie spółki z grupy, w szczególności spółka macierzysta – Mostostal Warszawa SA (sprzedaż 423 mln zł, marża brutto 23 mln zł, zysk przed opodatkowaniem 7 mln zł), Mostostal Puławy S.A. (sprzedaż 149 mln zł, marża brutto 11 mln zł, zysk przed opodatkowaniem 7 mln zł), Mostostal Płock S.A. (sprzedaż 53 mln zł, marża brutto 5 mln zł, zysk przed opodatkowaniem 2 mln zł). Należy podkreślić, że wyniki te nie uwzględniają jeszcze pełnych zysków z projektu pod nazwą „Budowa bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole”, gdzie Mostostal Warszawa wykona prace za 2.766,27 mln zł brutto. Szacujemy, że w drugiej połowie 2014 r. grupa zrealizuje prace w Opolu na kwotę około 150 mln zł. Na podstawie przeprowadzonej analizy prognozowanych przepływów środków pieniężnych, jak również znacznego zaangażowania w sektorze energetycznym, przewidujemy także dalszą poprawę wyników finansowych, i z optymizmem patrzymy w przyszłość.
 

Mostostal jest znany ze swojego wkładu w rozwój polskiej myśli inżynierskiej. Niedawno mogliśmy usłyszeć o budowanym przez Państwa pierwszym w Polsce innowacyjnym moście z kompozytów FRP. Dlaczego innowacje są dla Was tak ważne?
Innowacyjność w biznesie to jedna z naszych kluczowych wartości. Mostostal Warszawa, jako jedyna firma w całej branży budowlanej w Polsce, powołała dziewięć lat temu własny dział badań i rozwoju. Nasz inkubator nowych technologii oferuje szeroki wachlarz usług dla różnych sektorów rynku. Współpracujemy niemalże ze wszystkimi liczącymi się jednostkami badawczymi w Polsce i za granicą. Środki, które przeznaczamy na działalność badawczo-rozwojową wciąż rosną. Mamy świadomość tego, że wspierając nowe technologie inwestujemy nie tylko w rozwój firmy, ale co ważniejsze w rozwój polskiej myśli inżynierskiej. Prowadzimy szereg procesów badawczych, na różnych polach. Począwszy od prac naukowych nakierowanych na zastosowanie nowych materiałów (dotychczas niestosowanych w budownictwie), takich jak kompozyty typu FRP i nanomateriały. Ale także technologii informacyjno-komunikacyjnych obejmujących opracowywanie nowych rozwiązań i narzędzi wspierających działalność przedsiębiorstwa. Skupiamy się też na rozwijaniu technologii wspomagających procesy decyzyjne i monitoring placów budowy oraz rozwoju technologii zwiększających wydajność energetyczną w budynkach. W zakresie  infrastruktury nasza działalność badawcza koncentruje się na zastosowaniu nowych materiałów w obiektach infrastruktury transportowej. Efektem tych prac jest m.in. budowa pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych w Europie innowacyjnego mostu z kompozytów FRP, który powstaje w miejscowości Błażowa pod Rzeszowem. Dodam tylko, że będzie to również jeden z największych, pod względem rozpiętości przęsła, tego typu mostów na świecie. Dużą wagę przywiązujemy też do kwestii związanych z rozwojem zrównoważonego budownictwa. Stale prowadzimy prace badawcze nad technologiami mającymi na celu racjonalizację zużycia energii oraz innych zasobów w budynkach, czy technologii umożliwiających stosowanie materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu. Pierwszy „budynek jutra" czerpiący z wyników prac badawczych i rozwojowych Mostostalu Warszawa powstaje na warszawskim Żoliborzu, jest to projekt o nazwie Miejski Budynek Jutra 2030.


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2014

otrzymała również firma 

 

Mostostal Warszawa SA

 ul. Konstruktorska 11A

 02-673 Warszawa 

 tel. 22 250 70 00

 www.mostostal.waw.pl

 

 

 


Projekt i wykonanie EVIONICA