Kreator
Budownictwa Roku

— 2018 —

Baumit Sp. z o.o.

ul. Wyścigowa 56G, 53-012 Wrocław
tel. 71 358 25 00
www.baumit.com

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2018 otrzymał również

Jacek Czyżewicz, prezes zarządu Baumit Sp. z o.o.

 

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Posiada oddziały w 27 krajach Europy oraz w Chinach.

 

Baumit – pomysły z przyszłością

W Polsce już od 24 lat Baumit rozwija ideę „pomysłów z przyszłością”, ciesząc się szczególnie silną pozycją w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków i tynków maszynowych (cementowo-wapiennych, gipsowych). Ponadto oferta Baumit obejmuje m.in. masy samopoziomujące, jastrychy, produkty do układania płytek ceramicznych i materiały do renowacji zabytków, a także zaprawy murarskie. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, Łowiczu oraz Bełchatowie.

Przez innowacyjność do sukcesu
Głównym źródłem sukcesu Baumit są nowatorskie metody opracowania produktów, sięgające austriackiego Wopfing i tamtejszego Centrum Innowacyjności Baumit, jednego z najnowocześniejszych centrów badawczo-rozwojowych europejskiego przemysłu materiałów budowlanych. Tam rodzą się „pomysły z przyszłością”, zmieniające oblicze branży i wyznaczające kierunki jej rozwoju. Wystarczy wspomnieć o linii produktów szybkosprawnych, na czele z jedynym na polskim rynku szybkowiążącym tynkiem cementowo-wapiennym – Baumit MPI 30 Speed. Unikatowa formuła gwarantuje skrócenie czasu potrzebnego do jego zacierania z nawet kilkunastu do zaledwie ok. 2-3 godzin, niezależnie od grubości warstwy, temperatury czy chłonności podłoża! Nie zapominajmy także o błyskawicznej posadzce cementowej Baumit Rapido 1 Speed, której największym atutem jest zawrotna szybkość zarówno wiązania, jak i wysychania, umożliwiająca ruch pieszy po 3h od nałożenia, a po 24h układanie płytek czy parkietu.

Zdrowie na celowniku
Bycie w czołówce zobowiązuje, dlatego w 2015 r. Baumit stworzył największy park badawczy materiałów budowlanych w Europie – Viva Park, gdzie przez dwa lata przeanalizowano i dokonano oceny ponad pięciu milionów danych pomiarowych istotnych dla budownictwa przyjaznego mieszkańcom. Wyniki pokazują, że jednym z najlepszych sposobów zapewnienia optymalnego mikroklimatu jest synergia takich czynników jak:
■ odpowiednia termoizolacja, wykonana z materiałów o naturalnych zdolnościach do pochłaniania pary wodnej
■ masa ścian pełniąca funkcję bufora gromadzącego energię
■ tynki wewnętrzne regulujące wilgotność powietrza i wspierające jego cyrkulację w pomieszczeniach.

Wnioski te nie pozostają oczywiście bez wpływu na ofertę firmy Baumit, która dzięki tegorocznym nowościom takim jak gotowa wapienna gładź szpachlowa Baumit KlimaFinish, farba krzemianowa Baumit KlimaColor i podkład gruntujący Baumit KlimaPrimer rozwinęła linię Baumit Klima, która tworzy kompletny program naturalnych, „oddychających” produktów. Dzięki nim można myśleć o zdrowym mieszkaniu.

Kierunek – energooszczędność
Rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej powodują, że największą uwagę w projektach budowlanych przywiązuje się dziś do odpowiedniej termoizolacji. Minimalne grubości warstwy ocieplenia wzrastają z roku na rok. Obecnie sięgają 20–25 cm, co niesie za sobą pewne trudności, np. tzw. efekt okien strzelniczych czy straty powierzchni w takich miejscach jak balkony i loggie. Dlatego firma Baumit proponuje również takie rozwiązania, które zapewnią najwyższą izolacyjność cieplną przy zastosowaniu możliwie najmniejszej grubości termoizolacji. Przełomowym w tej dziedzinie rozwiązaniem jest system Baumit StarSystem Resolution opartym na płycie Baumit ResolutionTherm z rdzeniem ze sztywnej piany fenolowej. Jej przewodność na poziomie λ = 0,022 W/mK pozwala przy grubości 6 cm osiągnąć ten sam efekt termoizolacyjny, który daje zastosowanie 10 cm warstwy tradycyjnego styropianu o współczynniku λ = 0,040 W/mK.

Zaprzyjaźnieni z otoczeniem
Podążając ścieżką rozwoju, Baumit wyznacza sobie kolejne cele. Pamięta przy tym o swoim otoczeniu i lokalnych społecznościach. Baumit w Polsce to nie tylko nowoczesne produkty i technologie, lecz także skupiające wielu uczestników wydarzenia. Tu warto przywołać autorski projekt Fasada Roku zainicjowany w 2007 roku. Jego ideą jest docenienie elewacji jako elementu wpływającego na atrakcyjność budynku i jego okolicy. W 2015 roku zainicjowano akcję ColorLove Przedszkole. Miała ona na celu wspieranie rozwoju i kreatywności dzieci poprzez nasycenie kolorami ich najbliższego otoczenia. Wszystkim dążeniom firmy przyświeca jeden cel – by ludzie mieszkali „ładniej, zdrowiej i oszczędniej”

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2018 otrzymał również Jacek Czyżewicz, prezes zarządu Baumit Sp. z o.o.

 

Projekt i wykonanie EVIONICA