Kreator
Budownictwa Roku

— 2017 —

Wojciech Wudarski

prezes zarządu ENERGIA Projektowanie Group Sp. z o.o.

Tytuł Kreator Budownicwa Roku 2017 otrzymała również firma

ENERGIA Projektowanie Group Sp. z o.o.

 

Absolwent Politechniki Warszawskiej Wydziału Inżynierii Lądowej o specjalizacji konstrukcje budowlane i inżynierskie. Od 1987 roku posiada uprawnienia budowlane. W 1999 roku objął stanowisko prezesa zarządu spółki Zakład Energetyczny Płock – Centrum Projektowania i Realizacji Inwestycji Sp. z o.o., a następnie przez długie lata pod nazwą ZEP-INPRO Sp. z o.o. – obecnie Energia Projektowanie Group Sp. z o.o. Pod jego kierownictwem spółka zrealizowała kilkanaście tysięcy projektów w energetyce oraz wiele znaczących inwestycji kubaturowych, m.in. zakłady przemysłu spożywczego zaliczane do jednych z największych w Europie. Laureat tytułu Menadżer 2008 roku w konkursie organizowanym przez Izbę Projektowania Budowlanego. W 2013 roku odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.

 

Doświadczenie i kreatywne podejście

Państwa firma istnieje na rynku od 1997 r., specjalizuje się w projektowaniu elektroenergetycznym. Proszę przybliżyć działalność ENERGIA Projektowanie Group.
W 1997 roku ze struktur Zakładu Energetycznego Płock S.A. wydzielono samodzielny podmiot gospodarczy zajmujący się projektowaniem – powstał Zakład Energetyczny Płock – Centrum Projektowania i Realizacji Inwestycji Sp. z o.o. W kolejnych latach, w wyniku następnych zmian związanych m.in. z integracją z innymi spółkami, zmieniała się również nazwa firmy. W 2013 roku przedsiębiorstwo przekształciło się w spółkę pracowniczą i od tego momentu funkcjonuje jako ENERGIA Projektowanie Group Sp. z o.o. (EPG). Nasz zakres działalności pozostał niezmienny – projektowanie w zakresie instalacji i sieci elektroenergetycznych wysokiego, średniego i niskiego napięcia oraz urządzeń elektrycznych służących do jego wytwarzania, przesyłania i rozdziału.

Oczywiście cały czas poszerzaliśmy spektrum świadczonych usług. Obecnie oferujemy naszym klientom również projekty wielobranżowe z zakresu budownictwa przemysłowego, użyteczności publicznej i infrastruktury technicznej. Zajmujemy się przygotowaniem inwestycji w pełnym zakresie: od uzyskania wymaganych decyzji, projektowania, nadzoru, po zastępstwo inwestycyjne.
Z perspektywy czasu muszę przyznać, że najbardziej frapującymi etapami w rozwoju firmy była integracja 4 spółek oraz przekształcenie własnościowe dokonane w 2013 roku. Konieczność skupienia wysiłków zespołów poszczególnych podmiotów z Kalisza, Koszalina, Płocka i Torunia była wyzwaniem, ale także szansą na funkcjonowanie w skali międzyregionalnej.

Na rynku jest wiele firm z branży elektrycznej. Dlaczego właśnie z Państwem warto współpracować?
ENERGIA Projektowanie Group jest jedną z największych w Polsce firm specjalizujących się w projektowaniu elektroenergetycznym. Jesteśmy w stanie całościowo przeprowadzić proces projektowy, wykorzystując w tym celu nasze cztery oddziały zlokalizowane w centralnej i północnej Polsce. Zatrudniamy na stałe 30 projektantów. Współpracujemy nie tylko z polskimi, lecz także z zagranicznymi inwestorami, np. z Włoch, Francji, Belgii i USA.

Ponadto, dysponujemy potencjałem w zakresie projektowania wielobranżowego oraz zastępstwa inwestycyjnego dla inwestycji przemysłowych. Mamy sprawdzony zespół, który wyróżnia się dużym doświadczeniem oraz kreatywnym i otwartym spojrzeniem na unikalne wymagania klienta. Bardzo dobrze wiemy też, jak ważny jest właściwy dobór metod postępowania w celu dotrzymania harmonogramu prac oraz założeń budżetowych.
Dzięki temu, że istniejemy już na rynku od 20 lat, możemy pochwalić się długą listą zrealizowanych obiektów. Na swoim koncie mamy m.in. trzy największe w Polsce oraz Europie Środkowej inwestycje przemysłu spożywczego, które przygotowaliśmy od podstaw do uruchomienia.

Kto jest odbiorcą Państwa usług?  
Naszym największym zleceniodawcą jest firma ENERGA-OPERATOR SA, dla której wykonaliśmy ok. 19 tys. dokumentacji projektowych z zakresu sieci nN i SN. Nie jest to jednak jedyny nasz kontrahent. Opracowaliśmy szereg projektów budowlano-wykonawczych dla stacji 110/15 kV i linii 110 kV i wielu kilometrów linii WN/SN. Obecnie realizujemy projekt budowy stacji 110 kV GPZ Kutno II z zasilaniem i powiązaniami z siecią 15 kV.

Jakie tytułu lub nagrody otrzymała firma w ostatnim czasie?
W ubiegłym roku braliśmy udział w konkursie Firma Inżynierska Mazowsza Roku 2016, który ma na celu wyłonienie firm budowlanych wiodących w regionie, m.in. pod względem efektywności gospodarowania, innowacyjności stosowanych technologii, realizowanych rozwiązań. Nasza spółka zajęła zaszczytne III miejsce w kategorii projektowanie za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz budownictwa w Polsce. Bardzo jesteśmy dumni z tego, że nasza praca została doceniona. Motywuje nas to do dalszej wytężonej pracy.

Jakie były przełomowe wydarzenia w Pańskiej karierze zawodowej?
Na pewno takim wydarzeniem było objęcie kierownictwa spółki w 1997 roku. Swoją funkcję traktuję przede wszystkim jako odpowiedzialność za dużą grupę osób. Pracujemy razem, dzieląc zarówno sukcesy, jak i nieuniknione w życiu zawodowym potknięcia. Konsolidacja firmy oraz doprowadzenie do powstania spółki pracowniczej są bez wątpienia znaczącymi krokami w moim życiu zawodowym. Nie ukrywam, że stresującymi, choć także przynoszącymi wiele osobistej satysfakcji.

 


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2017

otrzymała również firma 

ENERGIA Projektowanie Group Sp. z o.o.
ul. Otolińska 27C
09-407 Płock
tel. 24 365 11 03
www.epg-plock.pl

 

Projekt i wykonanie EVIONICA