inżynier budownictwa, przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Śląskiej OIIB, osobowość budownictwa śląskiego, społecznik, filantrop
Franciszek Buszka urodził się 4 lipca 1940 r. w Świętochłowicach i jest postacią, której życie oraz praca stanowią wzór zaangażowania, profesjonalizmu, a także oddania dla Śląska. Od najmłodszych lat kształtował swoje wartości w duchu śląskiej tradycji. Wartości, które wyniósł z domu i przekazywał kolejnym pokoleniom techników oraz inżynierów budownictwa, to szacunek do pracy, zawodowa sumienność, patriotyzm i miłość do swojej małej ojczyzny. To właśnie te cechy zdeterminowały jego drogę życiową i kariery, którą wybrał z myślą o rozwoju oraz przyszłości śląskiego budownictwa. Szeroko rozumiane budownictwo pojawiło się w życiu Franciszka Buszki w 1954 r., kiedy zdecydował się na naukę w Technikum Budowlanym w Bytomiu. Po ukończeniu szkoły technicznej rozpoczął pracę w Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych Przemysłu Węglowego w Katowicach. Tam zdobywał pierwsze szlify zawodowe, nadzorując budowę i rozbudowę kopalń oraz obiektów przemysłowych – kluczowych dla przemysłu węglowego, a także śląskiej gospodarki. Łącząc pracę zawodową z nauką, ukończył Politechnikę Śląską, zdobywając tytuł magistra inżyniera budownictwa lądowego na Wydziale Budownictwa i Architektury. Następnie objął stanowisko naczelnego inżyniera w Zakładzie Robót Inżynieryjnych Przemysłu Węglowego Kombinatu FABUD, gdzie wyróżniał się na tle innych jako świetny organizator oraz specjalista w swoim fachu. Od 1982 r. pełnił funkcję dyrektora i kierownika ruchu zakładu górniczego w świętochłowickim PRINŻBUDZIE, gdzie zarządzał modernizacją oraz budową nowych kopalń i obiektów przemysłowych. Jego umiejętności organizacyjne, wytrwałość i dbałość o szczegóły były kluczem do sukcesu tych przedsięwzięć.
Kariera zawodowa Franciszka Buszki to imponująca ścieżka samodoskonalenia: kursy, szkolenia specjalistyczne i studia podyplomowe, które podejmował z chęcią pogłębiania wiedzy o gospodarce oraz budownictwie. Był zawsze tam, gdzie zachodziła potrzeba wprowadzenia postępu i innowacji. Doskonale rozumiał, że budownictwo to nie tylko technika, ale także praca z ludźmi. Ukończenie Studium Katolickiej Nauki Społecznej dodatkowo ugruntowało w nim przekonanie o znaczeniu szacunku dla drugiego człowieka, co przekładało się na jego styl zarządzania i podejście do pracowników. Był posłem na Sejm RP, doradcą ministra budownictwa, członkiem rad nadzorczych licznych, znaczących firm i instytucji, takich jak Bank Śląski, Bank Przemysłowo-Handlowy w Krakowie, Węglokoks czy Bumar Gliwice.
Współzałożyciel Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Śląskiej Izby Budownictwa.
Ze Śląską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa jest związany od początku jej istnienia – przez dwie kadencje przewodniczył Radzie ŚlOIIB (w tym czasie zakupiono i zmodernizowano budynek, a następnie przeniesiono siedzibę izby do Giszowca „Miasta Ogrodów”). Obecnie Franciszek Buszka pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ŚlOIIB. Propagator etycznego podejścia do wykonywania zawodu inżyniera oraz działań na rzecz podnoszenia rangi i znaczenia tego zawodu jako zawodu zaufania publicznego w społeczeństwie. Jeden z założycieli „Forum Budownictwa Śląskiego”, będącego platformą współdziałania samorządów zawodowych i gospodarczych regionu oraz organizacji pozarządowych, którego priorytetem jest współdziałanie z władzami państwowymi i samorządowymi województwa śląskiego w zakresie regionalnej polityki inwestycyjnej budownictwa, kształcenia w zawodach budowlanych, reprezentowania wspólnego stanowiska wobec projektów legislacyjnych, zwłaszcza racjonalizacji procesów inwestycyjnych, zmian w systemie zarządzania i planowania przestrzennego.
Franciszek Buszka to społecznik i filantrop, który swoją działalnością charytatywną pokazał, jak ważne jest wsparcie dla innych. Jego aktywność zawodowa oraz społeczna została uhonorowana licznymi odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Jest laureatem Kryształowego, a także Platynowego Lauru Umiejętności i Kompetencji oraz Konkursu „Śląskie Budowanie”, wyróżniającego liderów profesjonalizmu, kreatywności i przedsiębiorczości, z tytułem „Osobowość Budownictwa Śląskiego”. Za wkład w rozwój budownictwa i przemysłu minister przemysłu nadał mu tytuł Generalnego Dyrektora Górnictwa.
Franciszek Buszka to bez wątpienia człowiek, który nie tylko budował mury, ale przez dekady kreował przestrzeń, w której przyszłe pokolenia mogły wzrastać i rozwijać się zawodowo.