dr inż. budownictwa, rzeczoznawca budowlany, przewodniczący Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego Mazowieckiej OIIB, autor publikacji technicznych
W działalności zawodowej, prowadząc biuro inżynierskie, Radosław Sekunda porusza się w obszarach: projektowania, organizacji, nadzoru procesów inwestycyjnych i robót budowlanych, analizy kosztów w budownictwie, diagnostyki i kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych, a także kierowania budowami i robotami budowlanymi oraz sprawowania nadzoru inwestorskiego nad realizacją prac budowlanych. W kręgu jego zainteresowań leży szeroko pojęta kwestia utrzymania należytego stanu technicznego obiektów budowlanych oraz ich diagnostyka – od momentu znalezienia przyczyny występujących problemów, poprzez określenie zaleceń naprawczych, projektowanie robót remontowych, aż po nadzór nad prawidłowym ich wykonaniem. Radosław Sekunda prowadzi w tym zakresie także działalność publikacyjną, w której stara się kreować dobre praktyki inżynierskie i wskazywać wadliwość postępowania przy diagnozowaniu stanu technicznego oraz projektowaniu robót remontowych obiektów budowlanych. Jest autorem kilkuset opracowań dotyczących projektowania i diagnozowania obiektów (ekspertyz, opinii, projektów budowlanych, analiz kosztowych itp.) oraz kilkudziesięciu publikacji. Kierownik budowy oraz inspektor nadzoru inwestorskiego kilkudziesięciu budów kubaturowych.
W przeszłości wykładowca akademicki Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Prelegent wielu odczytów i prezentacji z obszaru diagnostyki stanu technicznego budowli oraz problematyki utrzymania należytego stanu technicznego obiektów.
Radosław Sekunda w 1997 r. uzyskał tytuł inżyniera budowy dróg i mostów, kończąc z pierwszą lokatą i wyróżnieniem Wyższą Szkołę Oficerską im. Tadeusza Kościuszki (wcześniej Wyższa Szkoła Oficerska Inżynierii Wojskowej) we Wrocławiu. Ze względu na przydział służbowy w resorcie MON został oddelegowany na uzupełniające studia magisterskie do Wojskowej Akademii Technicznej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1999 r. Odszedł z resortu obrony narodowej w 2008 r., poświęcając się pracy zawodowej w budownictwie.
W 2002 r. Radosław Sekunda uzyskał uprawnienia do projektowania bez ograniczeń i sprawdzania projektów budowlanych w specjalności konstrukcyjno-budowlanej (obecnie także: drogowej oraz mostowej), a uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej zdobył 7 lat później. Posiada trzy niezależne tytuły rzeczoznawcy budowlanego w specjalności konstrukcyjno-budowlanej obejmującej: projektowanie termomodernizacji budynków, projektowanie robót remontowych i renowacyjnych w obiektach budowlanych oraz projektowanie i kierowanie robotami budowlanymi w zakresie budynków niskich i średniowysokich.
W 2017 r. Radosław Sekunda obronił z wyróżnieniem pracę doktorską z obszaru inżynierii przedsięwzięć budowlanych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej. Jest autorem oryginalnej metodyki analizy ryzyka realizacji przedsięwzięć budowlanych wykonywanych przez jednostki złożone na etapie planowania robót oraz metodyki kontroli stanu zaawansowania robót w trakcie realizacji przedsięwzięcia.
Praktycznie od początku swojej pracy zawodowej Radosław Sekunda aktywnie angażuje się w pracę społeczną na rzecz samorządu zawodowego Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, w której przez 8 lat (2010–2018) pełnił funkcję delegata i sędziego, a obecnie (od 2018 r.) jest przewodniczącym Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego. W Mazowieckiej OIIB pełnił również funkcję przewodniczącego Komisji ds. opiniowania biegłych sądowych, zajmującej się ocenianiem wniosków dotyczących kandydatów na biegłych sądowych.
Od 2022 r. jest członkiem Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Komisji Krajowej Rady PIIB do spraw przygotowania zmian przepisów prawa, a od 2023 r. – członkiem Zespołu ds. Bezpieczeństwa w Budownictwie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Radosław Sekunda został w 2019 r. laureatem nagrody PZITB im. prof. Aleksandra Dyżewskiego za osiągnięcia praktyczne. W latach 2020–2024 był przewodniczącym Oddziału Warszawskiego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, a w latach 2020–2022 – wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego PZITB, z której to funkcji złożył rezygnację.