Kreator
Budownictwa Roku

— 2024 —

Artur Giziński

Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa


inżynier budownictwa w specjalności instalacje sanitarne, zastępca przewodniczącego Okręgowej Rady Mazowieckiej OIIB, działacz na rzecz środowiska lokalnego

Jest absolwentem Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej – kierunek Inżynieria środowiska w zakresie urządzeń sanitarnych, gdzie uzyskał tytuł inżyniera. Posiada uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.
Pełni funkcje kierownika robót, kierownika budowy oraz inspektora nadzoru inwestorskiego. Współpracuje z wieloma samorządami gminnymi i firmami budowlanymi. Jest członkiem komisji kwalifikacyjnej powołanej przy Radzie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Ciechanowie.
Za swoją działalność społeczną Artur Giziński otrzymał m.in.:

  • Srebrną Odznakę Honorową Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa,
  • Srebrną Odznakę Honorową NOT.

Z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie jest związany od 1997 r. Pracował na stanowisku głównego specjalisty przy realizacji projektu pn. „Modernizacja i rozbudowa systemu wodno-kanalizacyjnego aglomeracji Ciechanowa – I etap”, który był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. W trakcie realizacji inwestycji Artur Giziński zdobył doświadczenie zawodowe przy:

  • budowie sieci kanalizacji sanitarnej z rur kamionkowych o średnicy 300 mm metodą przewiertu poziomego sterowanego oraz z rur GRP o średnicy 1200 mm i 800 mm metodą mikrotunelingu,
  • renowacji rękawem kanałów o średnicach od 200 do 400 mm,
  • rozbudowie oczyszczalni ścieków o linię przerobu komunalnych osadów ściekowych z instalacją do produkcji biogazu i kogeneratorem do produkcji energii cieplnej oraz elektrycznej,
  • rozbudowie stacji uzdatniania wody w Ciechanowie.

Po zakończeniu projektu Artur Giziński został zastępcą kierownika oczyszczalni ścieków w Ciechanowie. Odpowiadał za utrzymanie urządzeń do oczyszczania ścieków, produkcji biogazu i energii cieplnej oraz elektrycznej.
Kolejnym etapem w karierze zawodowej było objęcie stanowiska zastępcy kierownika działu technicznego, na którym zarządzał pracami dotyczącymi budowy sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i deszczowej.
Od 7 lat Artur Giziński pełni funkcję wiceprezesa zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie. Odpowiada za jakość dostarczanej wody, oczyszczanie ścieków, bieżące utrzymanie oraz rozbudowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Od momentu objęcia przez niego stanowiska wiceprezesa zarządu ZWiK w Ciechanowie zwiększyła się liczba inwestycji realizowanych przez brygady działu technicznego. Stało się to dzięki doposażeniu spółki w sprzęt budowlany, taki jak: wywrotka czteroosiowa o ładowności 20 t i koparko-ładowarka JCB 4CX. Od 2017 r. dział techniczny wybudował na terenie miasta ponad 17 km sieci wodociągowej o średnicy od 90 do 600 mm, 18 km sieci kanalizacji sanitarnej o średnicy od 160 do 300 mm oraz kanalizację deszczową o średnicy od 200 do 800 mm. Wykonano trzy studnie głębinowe do poboru wody dla miasta Ciechanów.
W oczyszczalni ścieków zamontowano kratę rzadką służącą do wstępnego oczyszczania ścieków z elementów stałych oraz zakupiono punkt do odbioru dostarczanych nieczystości ciekłych, który jest wyposażony w sondy do pomiaru m.in.: gęstości, pH, ChZTCr, temperatury i przewodności.
Zdobyte doświadczenie zawodowe Artur Giziński aktywnie wykorzystuje w projektowaniu i nadzorowaniu inwestycji realizowanych przez ZWiK w Ciechanowie. Dzięki podjętym działaniom miasto jest skanalizowane w ponad 99%. Oczyszczalnia ścieków wytwarza w zamkniętych komorach fermentacji milion m3 biogazu, z którego pozyskiwana jest energia elektryczna zabezpieczająca 40% zapotrzebowania spółki.


MAZOWIECKA OKRĘGOWA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA



ul. 1 Sierpnia 36b
02-134 Warszawa
tel. 22 868 35 35
www.maz.piib.org.pl
Projekt i wykonanie EVIONICA