Kreator
Budownictwa Roku

— 2024 —

Krzysztof Mierczak

Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa


inżynier budownictwa, delegat na Krajowy Zjazd Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, specjalista w zakresie obiektów zabytkowych o konstrukcji drewnianej

Magister inżynier budownictwa, ukończył Politechnikę Krakowską na Wydziale Inżynierii Lądowej w 1995 r.
Do szkoły średniej – Technikum Budownictwa Regionalnego w Zakopanem Krzysztof Mierczak uczęszczał w latach 1985–1990.
Po studiach podjął pracę na stanowisku asystenta kierownika budowy w IglooBud Dębica (1996–1998 r.), a następnie – asystenta projektanta konstrukcji w Proinwest w Dębicy (1998–2001 r.). Przez kolejnych 5 lat Krzysztof Mierczak pracował już jako projektant w firmie Amar w Zakopanem. Doświadczenie, które zdobył zarówno na budowie, jak i w biurze projektowym, pozwoliło mu uzyskać uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. W 2006 r. założył własną działalność gospodarczą, którą prowadzi do teraz. Zajmuje się przede wszystkim obiektami zabytkowymi, szczególnie o konstrukcji drewnianej, na terenie miasta Zakopane i powiatu tatrzańskiego. Jest także nauczycielem w Zespole Szkół Budowlanych w Zakopanem (od 2015 r.) i uczy młodzież przedmiotów zawodowych.
Krzysztof Mierczak współpracował z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, dla którego w ramach projektu Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury pt. „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”, współfinansowanego ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, był inspektorem nadzoru inwestorskiego i projektantem konstrukcji. Zadanie to obejmowało następujące filie Muzeum Tatrzańskiego:

  • Galerię Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska, Zakopane;
  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska, Zakopane;
  • Galerię Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul. hr. Władysława Zamoyskiego, Zakopane;
  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje, ul. Droga do Rojów, Zakopane;
  • Zagrodę Korkoszów w Czarnej Górze, Zagóra;
  • Zagrodę Sołtysów w Jurgowie.

Krzysztof Mierczak brał udział w projekcie pn. „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”, realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w latach 2014–2020. Wśród obiektów w projekcie są m.in.:

  • gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki, Zakopane;
  • Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka, ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Zakopane.

Krzysztof Mierczak pełnił także funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego w branży architektonicznej i konstrukcyjno-budowlanej przy projekcie pn. „Wykonanie robót budowlano-remontowych budynków wpisanych do rejestru zabytków w zadaniu inwestycyjnym Przebudowa, rozbudowa i remont konserwatorski wraz z infrastrukturą techniczną budynku Muzeum Palace – filii Muzeum Tatrzańskiego”. Zadanie to było realizowane w zakresie działania pn. Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014–2020.
Wśród wielu realizacji, w których Krzysztof Mierczak pełnił funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego w branży architektonicznej i konstrukcyjno-budowlanej, na wyróżnienie zasługują także:

  • modernizacja budynku Zespołu Szkół Budowlanych i przebudowa boiska sportowego w Zakopanem,
  • remont konserwatorski willi „Dom pod Jedlami” w Zakopanem,
  • modernizacja głównego budynku Starostwa Powiatowego w Zakopanem.

Krzysztof Mierczak otrzymał nagrodę I stopnia XIX edycji Budowa Roku w 2008 r. w kategorii  Obiekty rewitalizowane za projekt konstrukcji inwestycji pn. „Rekonstrukcja i rewitalizacja dawnej biblioteki Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, zwanej Wielka Ruiną”. Poza swoją pracą zawodową związaną z budownictwem udziela się także na innych polach, m.in. w samorządzie zawodowym inżynierów budownictwa.
Krzysztof Mierczak jest członkiem Małopolskiej OIIB od 2003 r., a w poprzednich latach uczestniczył w pracach Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego MOIIB. W byłej kadencji (2018–2022) i obecnej (2022–2025) jest delegatem na Krajowy Zjazd PIIB, a także od 2016 r. członkiem zarządu PZITB Oddział Małopolski w Krakowie. Za swoją działalność został odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.


MAŁOPOLSKA OKRĘGOWA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA



ul. Czarnowiejska 80
30-054 Kraków
tel. 693 490 525
www.map.piib.org.pl
Projekt i wykonanie EVIONICA