Kreator
Budownictwa Roku

— 2024 —

Adam Piotr Podhorecki

Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa


prof. dr hab. inż., ekspert w dziedzinie budownictwa, członek Kujawsko-Pomorskiej OIIB, zastępca przewodniczącej Okręgowej Rady Kujawsko-Pomorskiej OIIB, członek Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, dydaktyk, naukowiec, rzeczoznawca budowlany

Przygodę z budownictwem rozpoczął prawie 60 lat temu, ucząc się w technikum kolejowym na kierunku drogi i mosty. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Bydgoszczy, w której w 1972 r. uzyskał tytuł inżyniera budownictwa lądowego. Naukę kontynuował na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej, na którym ukończył studia magisterskie. Tytuł naukowy doktora Adam Piotr Podhorecki uzyskał na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej w 1982 r. Stopień doktora habilitowanego zdobył na tym samym wydziale w 1992 r. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 2006 r. z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Całe życie zawodowe łączył pracę naukową z pracą bezpośrednio na budowach oraz działalnością społeczną w stowarzyszeniach naukowo-technicznych.
Niezwykle ceniony naukowiec, przyzwoity człowiek, profesjonalista w swojej dziedzinie, a zarazem kolega, na którego zawsze można liczyć zarówno w sprawach zawodowych, jak i życiowych.
Adam Piotr Podhorecki pracując na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy (obecnie Politechnika Bydgoska im. J.J. Śniadeckich), obejmował kolejno stanowiska: asystenta, adiunkta, kierownika Katedry Mechaniki Konstrukcji, dziekana tego wydziału oraz prorektora ds. współpracy z otoczeniem. Przez 17 lat pracy jako dziekan przyczynił się do utworzenia nowych kierunków studiów: inżynierii środowiska, architektury i urbanistyki, architektury wnętrz, inżynierii gazu łupkowego. W całej karierze dydaktycznej wypromował ponad 150 inżynierów i magistrów inżynierów. Był także promotorem wielu prac doktorskich.
W działalności inżynierskiej zajmuje się projektowaniem obiektów budowlanych, sporządzaniem ekspertyz oraz pracami studialno-badawczymi. Wśród zrealizowanych przez niego prac są m.in.: analiza projektu Stadionu Narodowego w Warszawie, ekspertyza nowego budynku TVP w Warszawie, a także budynków Uniwersytetu Gdańskiego.
Adam Piotr Podhorecki posiada tytuł rzeczoznawcy budowlanego w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, obejmującej projektowanie oraz wykonawstwo w zakresie konstrukcji i ustrojów budowlanych. Ma także uprawnienia budowlane kierownika budowy i robót oraz projektanta w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w zakresie ogólnobudowlanym bez ograniczeń.
Jest autorem ponad 200 publikacji i referatów naukowych, ponad 1500 ekspertyz, prac studialnych, i projektów oraz ponad 500 opinii sądowych.

Poza pracą zawodową i dydaktyczną Adam Piotr Podhorecki poświęca się pracy społecznej. Od chwili powołania samorządu zawodowego inżynierów budownictwa aktywnie uczestniczy w strukturach Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. W 2001 r. był członkiem Zespołu Organizacyjnego Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. W latach 2010–2018 sprawował funkcję przewodniczącego Okręgowej Rady Kujawsko-Pomorskiej OIIB, natomiast w latach 2014–2018 był przewodniczącym Komisji Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. W kadencji 2018–2022 oraz w obecnej sprawuje funkcję wiceprzewodniczącego Okręgowej Rady Kujawsko-Pomorskiej OIIB. Adam Piotr Podhorecki jest już czwartą kadencję członkiem Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Od 2019 r. sprawuje funkcję przewodniczącego Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie.

Odznaczony Srebrną i Złotą Odznaką Honorową Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Orderem Odrodzenia Polski – Polonia Restituta. Adam Piotr Podhorecki posiada także Złotą Odznakę Honorową PZITB, Złotą Odznakę Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, Medal za Zasługi dla Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Złotą Odznakę Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych.


KUJAWSKO-POMORSKA OKRĘGOWA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA



ul. K. Gotowskiego 6
85-030 Bydgoszcz
tel. 52 366 70 50
www.kup.piib.org.pl
Projekt i wykonanie EVIONICA