Kreator
Budownictwa Roku

— 2018 —

Sita Bauelemente GmbH

ul. Rydlówka 20, 30-363 Kraków, tel. 12 345 70 00
www.sita-bauelemente.pl

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2018 otrzymał również

Piotr Stryjak, menedżer przedstawicielstwa Sita Bauelemente GmbH

 

Sita Bauelemente GmbH została założona przez Karla Heinza Gelsena na początku 1976 r. w miejscowości Pinneberg w Niemczech. Firma specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji elementów do odwadniania powierzchni płaskich. W ciągu 40 lat z małego rodzinnego zakładu przekształciła się w międzynarodową firmę, obecną zarówno na europejskim, jak i globalnym rynku. W Polsce firma działa od 2010 roku.

 

SITA – niekwestionowany lider  w branży

Obecnie Sita Bauelemente GmbH jest jednym z wiodących europejskich producentów elementów do odwadniania, jak również wentylacji powierzchni i płaskich dachów, z kilkunastoma oddziałami w Europie. Marka Sita jest symbolem innowacji, tzw. technologii jutra oraz najwyższej jakości produktów. Wpusty dachowe Sita są projektowane z myślą o ekologii i funkcjonalności. Jednocześnie spełniają wymagania w zakresie bezpieczeństwa stawianych budynków. Wieloletnie doświadczenie utwierdziło zarząd firmy i pracowników w przekonaniu, że obrana wcześniej droga po latach stała się gwarancją sukcesu i rozwoju firmy. Dlatego dziś jej klienci mogą liczyć na produkty wysokiej jakości i kompleksową pomoc techniczną czy doradztwo, m.in. przy projektowaniu systemów odwadniania na wszystkich etapach prac.

Produkty, doradztwo i usługi
Produkty i oferowane przez firmę usługi doradztwa techniczno-projektowego poparte są wieloletnim doświadczeniem oraz międzynarodowymi certyfikatami i referencjami. Co ważne, wszystkie wpusty dachowe i inne elementy do odwadniania, wentylacji dachów płaskich oraz pozostały asortyment produkowane są we własnym zakładzie produkcyjnym lub w zakładach kooperujących z firmą od kilkudziesięciu lat. To pozwala utrzymać wysokie standardy jakości i produkcji oraz znacznie skrócić czas dostawy do odbiorców finalnych. Produkty Sita Bauelemente mają być odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Dla firmy ważna jest także droga oferowania rozwiązań, która zaczyna się już na etapie projektowania inwestycji, a nie dopiero przy produkcji czy sprzedaży. Do tego pracownicy działu technicznego w trakcie całego procesu budowlanego starają się czynnie uczestniczyć w projekcie. Architekci i planiści także otrzymują wsparcie doradczo-projektowe już na etapie projektu i wstępnych założeń projektowych. Wsparcie techniczne i serwis wyróżniają firmę spośród innych producentów systemów oferujących jedynie produkt. Sita dostarcza klientom również wiedzę i know-how. Pracownicy tworzą i konsultują projekty nie tylko pod względem optymalizacji technologicznej, ale i ekonomicznej. Celem biur technicznych jest bowiem propagowanie wiedzy i rozwiązań eksperckich płynących z ponad 40 lat doświadczeń firmy.

Sita oferuje klientom innowacyjne produkty w bardzo dobrej cenie, adekwatnej do jakości i trwałości, a także doskonałe parametry techniczne, które często przekraczają najwyższe parametry określane w normach. W Polsce firma współpracuje z branżowymi organizacjami, stowarzyszeniami i zrzeszeniami dbającymi o jakość wyrobów stosowanych w budownictwie oraz o prawidłowe i zgodne z przepisami wykonawstwo. Mimo niecałej dekady działalności na polskim rynku, firmie udało się uzyskać jako producentowi status lidera, a poza tym jest najczęściej wybieranym dostawcą wpustów dachowych w branży odwadniania dachów w systemach grawitacyjnych. Niezmiernie cieszy też fakt, że architekci i planiści szukając rozwiązań nierzadko problematycznych i wymagających architektonicznie, kierują swoje pierwsze kroki do działu technicznego spółki. Potwierdzają w ten sposób wiedzę i fachowość naszych pracowników. Z kolei wykonawcy, dekarze czy też instalatorzy doceniają jakość, łatwość montażu, dostępność i niezawodność naszych produktów.

Szkolenia dla klientów
W odpowiedzi na rozwijający się rynek budownictwa, Sita wprowadziła nowe rozwiązania i produkty umożliwiające architektom oraz wykonawcom zrealizowanie prawie każdego projektu. Ponadto od kilku lat organizuje nietypową formę szkoleń dla wybranych grup zawodowych, które polegają na praktycznym poznaniu firmy, technologii, wyrobów oraz istotnych z technicznego punktu widzenia cech wpustów dachowych i całych systemów odwadniania. Na uwagę zasługuje projekt „Toller Tag bei Sita – Fajny dzień w Sita” dla zorganizowanych grup klientów i partnerów handlowych z całej Europy, który jest dostępny również dla klientów i partnerów firmy z Polski. Co ważne, szkolenia, pokazy w fabryce i wszystkie wydarzenia mogą być prowadzone przez pracowników po angielsku, niemiecku, francusku, rosyjsku, polsku, a nawet po turecku. Podczas dwudniowej wizyty w zakładach Sita w zależności od zainteresowania i ukierunkowania, nasi klienci mogą zobaczyć cały cykl produkcyjny (a nawet samemu wyprodukować wpust dachowy), poznać większość produktów w sali szkoleniowej, w której przedstawiono przykładowe zabudowy elementów różnego rodzaju dachów. W laboratorium można zobaczyć, jak bada się wpusty dachowe pod względem wydajności. Takiej samej maszyny używa niemiecka jednostka certyfikująca TÜV do badania wpustów dachowych i wydawania opinii oraz wytycznych. Sita jest jedynym zakładem produkującym wpusty dachowe, który posiada taką maszynę w swoim zakładzie.
Taka forma szkoleń teoretyczno-praktycznych od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i właśnie to wpłynęło na decyzję władz spółki o budowie osobnego budynku, co pozwoli na zwiększenie częstotliwości wizyt klientów firmy, w tym przyjmowanie 2 lub 3 grup gości jednocześnie. Kontynuacją powyższych działań spółki będzie otwarcie nowego budynku mieszczącego pierwszą w Europie Aqua Akademię dla projektantów, planistów, handlowców i wykonawców.

Nowości na rynku
W ubiegłym roku firma wprowadziła na rynek dwie nowości. Jedną z nich, najbardziej oczekiwaną, był dwuścienny kominek wentylacyjny z możliwością odprowadzania pojawiających się w orurowaniu skroplin. To innowacyjne rozwiązanie, przeznaczone do kominków wentylacyjnych Sita Vent, pozwoli w końcu zapomnieć użytkownikom o bardzo często występującym problemie skraplania się kondensatu w orurowaniu wywietrzników, co skutkowało różnego typu awariami. Ważną cechą nowo powstałego elementu odpowiedzialnego za zbieranie kondensatu jest to, że można go zamontować na kominkach Sita już zabudowanych na dachu. Tak więc obecni posiadacze kominków Sita mają możliwość ich doposażenia w zbieracz kondensatu. Drugim wprowadzonym rozwiązaniem są specjalne nasadki balkonowo-tarasowe do wpustów naszej firmy, które umożliwiają właściwe i prawidłowe zastosowanie odpływów na powierzchniach z klejonymi okładzinami gresowymi. Bardzo długo otrzymywaliśmy pytania od architektów i inżynierów, jak rozwiązać problem wentylowania czy też zbierania skroplin z przestrzeni izolacji podpłytkowej oraz zapraw klejowych. Co ważne, Sita wprowadzając innowacyjne rozwiązanie lub nowe akcesoria do swoich produktów, stara się, aby elementy już zabudowane na powierzchniach płaskich, miały możliwość doposażenia. To bardzo rzadko spotykana praktyka u producentów. Produkty Sita często porównuje się z klockami znanej duńskiej firmy, właśnie przez możliwość łączenia ze sobą produkowanych elementów, co pozwala na tworzenie wielu niestandardowych rozwiązań. Właśnie te rozwiązania potwierdzają, że Sita jest niekwestionowanym liderem w swojej branży.

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2018 otrzymał również Piotr Stryjak, menedżer przedstawicielstwa Sita Bauelemente GmbH

Projekt i wykonanie EVIONICA