Kreator
Budownictwa Roku

— 2017 —

Dorota Walkiewicz

członek zarządu Forbuild SA

 

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2017 otrzymała również firma

Forbuild SA


Absolwentka Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej oraz Uniwersytetu Łódzkiego w zakresie studiów podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji – kierunek prawo pracy. Ze spółką Forbuild SA jest związana od 2010 roku. W wolnym czasie lubi czytać książki i biegać.

 

Wierni ideałom

Wkrótce będą Państwo obchodzić jubileusz 20-lecia działalności. Jak Pani ocenia te dwie dekady?
Zgadza się. W 2018 roku minie 20 lat, odkąd istnieje nasza firma. Przy tej okazji dziękuję wszystkim klientom, partnerom i pracownikom za ten bardzo dobry czas. Przez wszystkie lata funkcjonowania na rynku firma intensywnie się rozwijała, stawiając sobie za cel dostarczanie klientom wysokiej jakości produktów i usług. Dzisiaj, kiedy w większości przetargów głównym kryterium wyboru jest cena, niezmiernie trudno jest zachować wysoką jakość i jednocześnie być konkurencyjnym cenowo na rynku. Dla nas jednak wciąż najważniejsza pozostaje jakość i takim ideałom chcemy pozostać wierni. Od samego początku staraliśmy się uważnie słuchać klientów oraz być otwarci na wszystkie opinie i sugestie dotyczące naszych produktów i usług. W ten sposób od lat rozwijamy się na rynku, wprowadzamy nowe produkty i rozwiązania, a bogata oferta asortymentowa gwarantuje dopasowanie jej do potrzeb każdej inwestycji i wykonawcy. Dzisiaj wśród naszych klientów są nie tylko wszystkie największe firmy budowlane w Polsce, ale także te mniejsze, działające regionalnie, których ilość przekracza 2000. Świadczy to o uznaniu i satysfakcji klientów ze współpracy z naszą firmą.
Obecna działalność nie ogranicza się wyłącznie do terytorium Polski. Rozwijamy także eksport. Mamy stałych odbiorców w kilku europejskich krajach.
Forbuild 20 lat temu opierał się na sprzedaży, a obecny profil działalności to produkcja, sprzedaż, dzierżawa sprzętu oraz usługi montażowe własnych produktów.
Ogromnym powodzeniem na rynku cieszą się nasze systemy zbrojenia betonu BINDAX, FORTEC i łączniki balkonowe oraz system zabezpieczeń na krawędzi SECUMAX®, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiaj wznoszenie budynków. Największą uwagę skupiamy na rozwoju i doskonaleniu własnej produkcji, która staje się  jednym z głównych sektorów działalności firmy. Pracujemy nad własnymi innowacyjnymi produktami, które w najbliższym czasie wprowadzimy na rynek.
Za wszystkimi najlepszymi nawet technologiami i rozwiązaniami, choć nie zawsze jest to widoczne, stoi grono wspaniałych ludzi. Dzięki doskonałemu zespołowi pracowników, których duża część jest z nami od początku istnienia firmy jesteśmy w  stanie sprostać największym wymaganiom naszych klientów. Dziękuję za to wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Forbuild.

Powstało wiele inwestycji z wykorzystaniem Państwa produktów i rozwiązań. Które z tych inwestycji chciałaby Pani wyróżnić?
Inwestycje, w których braliśmy udział, można by liczyć w tysiącach i każda z nich była dla nas ważna. Jeżeli miałabym wskazać te kilka największych i najtrudniejszych, byłyby to:
■ Elektrownia Opole, wartość zlecenia wynosiła około 2 mln zł. Wykonywaliśmy tam połączenia skręcane w oparciu o nasz system FORTEC. Jako jedyni w Polsce mamy mobilny zestaw kontenerowy do wykonywania połączeń skręcanych bezpośrednio na placu budowy. Ta technologia daje wymierne korzyści, takie jak szybkość prac czy oszczędność stali,
■ Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Naszym zadaniem było opracowanie technologii uszczelnienia konstrukcji podziemnej muzeum i kompleksowe wykonawstwo. Ta inwestycja to jedno z najtrudniejszych zadań związanych z uszczelnieniem budynku w Polsce, gdzie na spód płyty fundamentowej działa ciśnienie 16 m słupa wody. Prace uszczelniające w obiekcie były prowadzone przez kilkunastu inżynierów z naszego działu technicznego, którzy opracowali technologię i kontrolowali pracę kilkudziesięciu członków zespołów montażowych Forbuild,
■ Warsaw Spire – jeden z najwyższych budynków w Polsce. Zakres naszych prac to między innymi dostawa połączeń skręcanych FORTEC i zabezpieczeń na krawędzi SECUMAX®.

SECUMAX® to jeden z produktów, który jest wysoko ceniony przez budowlańców. Proszę powiedzieć, czym on się wyróżnia i czy mają Państwo jeszcze inne produkty tak dobrze przyjęte przez rynek?
Wiele naszych produktów zasługuje na wyróżnienie, np. wspomniany SECUMAX®. To nasz autorski system zabezpieczeń na krawędzi z opatentowanymi rozwiązaniami. W znacznym stopniu przyczynia się on do poprawy bezpieczeństwa pracowników budowlanych i stał się już standardem na wielu budowach. Ciekawostką jest, że wyprodukowaliśmy już 5 milionów elementów systemu SECUMAX®, a nasz Dział Dzierżaw Sprzętu posiada zaplecze 2 milionów elementów w ciągłej dyspozycji dla klientów, w atrakcyjnej cenowo formie wynajmu. Dużym wzrostem zainteresowania cieszą się w ostatnim czasie także łączniki balkonowe. Jak wiadomo, ograniczają one powstawanie mostków cieplnych, a w konsekwencji zawilgoceń i zagrzybień. Dzięki temu obniża się zużycie energii i poprawia jakość życia w pomieszczeniach. Łatwo zauważyć, że produkt ten właściwie stał się już standardem na każdej budowie, gdzie tylko wymaga się tego typu rozwiązań.

Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na sukces firmy?
Kluczowych czynników jest kilka. Nasza kadra składa się z kilkunastu przedstawicieli handlowych i doradców technicznych pracujących w terenie, którym pomaga 11 inżynierów budownictwa z naszego Działu Technicznego. Inżynierowie ci projektują, doradzają i kontrolują na bieżąco postęp prac i dobór materiałów. Jeśli dodamy do tego fakt, że jesteśmy producentem, dystrybutorem, wykonawcą oraz świadczymy usługi dzierżawy, to daje nam więcej możliwości profesjonalnej obsługi. Od lat również dążymy do zwiększania zakresu usług, jakie możemy zaproponować klientom. Ponadto, sprzyja nam kompleksowe podejście do zaopatrzenia budowy, bardzo szeroka oferta i dostępność produktów w czterech magazynach w Końskich, Warszawie, Gdańsku, Sosnowcu. Przez zlecenie większej liczby zadań jednej firmie generalny wykonawca zdecydowanie przyspiesza cały proces i ułatwia sobie kontrolę nad nim, co przynosi mu oszczędności. Dzięki tym atutom klienci do nas wracają i wybierają jako partnera przy kolejnych inwestycjach.

Jakie są Państwa plany na przyszłość?
Konsekwentnie realizować rozwój firmy z jednoczesną dywersyfikacją działalności. W Polsce mamy silną pozycję i chcemy ją jeszcze wzmocnić, dlatego planujemy inwestycje, które zwiększą moce produkcyjne i możliwości logistyczne. Niebawem wprowadzimy na rynek własne produkty, nad którymi aktualnie pracuje nasz Dział Rozwoju i Innowacji. Prowadzimy również zaawansowane rozmowy z zagranicznymi partnerami otwierające nowe rynki do współpracy.

 


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2017

otrzymała również firma 

Forbuild SA
ul. Górna 2A
26-200 Końskie
tel. 41 375 13 47
www.forbuild.eu

 

Projekt i wykonanie EVIONICA