Kreator
Budownictwa Roku

— 2017 —

Janusz Komurkiewicz

członek zarządu ds. marketingu FAKRO Sp. z o.o.


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2017 otrzymała również firma 

FAKRO Sp. z o.o.

 

Absolwent Politechniki Krakowskiej oraz Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Po studiach pracował jako inżynier w firmie Polgraph w Nowym Sączu, a od 1994 r. zatrudniony jest w firmie FAKRO. Zaczynał jako kierownik Działu Promocji i Reklamy, a w 2008 r. został Dyrektorem Marketingu Polska. Od 2001 r. reprezentował firmę FAKRO w Stowarzyszeniu Producentów Stolarki Budowlanej. W 2005 r. po przekształceniu stowarzyszenia w Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów Polskie Okna i Drzwi został wybrany na członka rady programowej związku, potem – na członka zarządu Związku POiD. Od 2008 r. pełni funkcję prezesa zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi. Dzięki wspólnym staraniom firmy FAKRO oraz Związku Polskie Okna i Drzwi pod kierownictwem prezesa Janusza Komurkiewicza branżę stolarki budowlanej uznano za polską specjalność eksportową, którą objęto programem Ministerstwa Gospodarki – Branżowym Programem Promocji.

 

Innowacyjne spojrzenie na stolarkę budowlaną

„25 lat innowacyjności” – pod takim hasłem w ubiegłym roku obchodzili Państwo ćwierćwiecze firmy.
To prawda, w 1991 roku z taśm produkcyjnych firmy FAKRO zeszło pierwsze okno dachowe. Początkowa działalność skoncentrowana była na rynku krajowym, jednak już kilka lat później pierwsze nasze okna zostały wyeksportowane do Holandii i na Słowację. Dzięki wysokiej jakości i niestandardowej ofercie produkty zaczynały cieszyć się dużym zainteresowaniem w Europie. Dzięki temu, że firma FAKRO od zawsze stawiała na rozwój i innowacyjność, dziś jest jednym z najbardziej dynamicznych przedsiębiorstw w branży okien dachowych na świecie, a jej produkty są trwałe, funkcjonalne, bezpieczne i energooszczędne.

Kreując nowe spojrzenie na stolarkę budowlaną, FAKRO rozpoczęło produkcję aluminiowo-drewnianych okien pionowych. Co wyróżnia te okna?
Okna fasadowe marki INNOVIEW, które wprowadzamy na rynek, łączą w sobie cechy typowe dla dwóch odrębnych produktów. Dzięki aluminium zyskujemy trwałość i wytrzymałość. Drewno to piękny, naturalny materiał, urozmaicający design produktu. W przypadku okien w całości wykonanych z drewna konieczne jest regularne malowanie drewna od zewnętrznej strony. Plusem naszego rozwiązania jest zastosowanie na zewnątrz profili aluminiowych odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne. Mogą być malowane na dowolny kolor. Ich proszkowe malowanie zapewnia odporność na deszcz, śnieg, grad, a nawet kurz. We wnętrzu widoczna jest piękna, lakierowana lazurowo drewniana rama sosnowa, dębowa lub z egzotycznego drewna, co gwarantuje wysoką jakość użytkowania, a na dodatek wyszukaną estetykę.

We współczesnym budownictwie walory estetyczne odgrywają bardzo ważną rolę.
Tak, wszyscy chcemy mieszkać w ładnych domach i pracować w ładnych biurowcach. O tym decydują design, kolorystyka elewacji, wielkość przeszklenia oraz detale wykończenia, które podkreślają charakter budynku.

INNOVIEW to nie tylko okno. Co jeszcze?
Z jednej strony mamy nową jakość w postaci okien pionowych, powstałych z połączenia drewna i aluminium, z drugiej natomiast, postanowiliśmy pójść krok dalej i stworzyć całą nową linię produktów, czyli INNOVIEW LINE o spójnym wzornictwie, stylistyce i technologii. Tę innowacyjną linię w stolarce budowlanej, której prekursorem na rynku branżowym jest FAKRO, tworzą: okna dachowe, aluminiowo-drewniane okna pionowe, markizy do okien pionowych, drzwi zewnętrzne oraz bramy garażowe. Elementy zewnętrzne tych produktów posiadają spójną fakturę i kolorystykę. Spełniają wysokie wymagania termoizolacyjne oraz użytkowe. Będą obsługiwane jednym pilotem lub smartfonem – wszystko po to, abyśmy mogli czuć się w naszych domach bezpiecznie i komfortowo.

Pełna integracja wszystkich elementów stolarki pionowej i dachowej. Czy to drogie rozwiązanie?
Wszystkie produkty marki INNOVIEW należą do grupy premium. Tworzą one jednolitą rodzinę produktów z grupy stolarki pionowej, bogato wyposażonej, o najwyższych parametrach technicznych, wysokiej ergonomii użytkowania oraz pięknym wzornictwie. Mówimy o produktach najwyższej jakości, które siłą rzeczy nie plasują się na najniższym poziomie ekonomicznym.

Czy to znaczy, że Fakro szykuje rewolucję i wyprzedziło innych producentów okien pionowych?
Niezaprzeczalnie będziemy jedyną firmą na rynku, której produkty zaspokoją kompleksowo potrzeby klientów w zakresie stolarki budowlanej. Jasno należy jednak zaznaczyć, że ten produkt w ogóle nie będzie konkurencją dla okien PVC, aluminiowych czy drewnianych. Nikomu nie zabierzemy rynku, co więcej, chcemy ten rynek tworzyć. To zupełnie nowa jakość, dotychczas niesklasyfikowana na rynku. Chcemy pokazać, że nasz system to rozwiązanie holistyczne. Okna fasadowe posiadają olbrzymie przeszklenia o szerokości nawet do 12 metrów i wysokości prawie 3 metrów. Dzięki temu w domu czy biurze zyskujemy całą przeszkloną ścianę, ponadto otwieraną jak drzwi tarasowe w sposób łatwy i bezpieczny. Nie wychodząc na zewnątrz, możemy cieszyć się pięknym widokiem.

Czy można gdzieś obejrzeć lub kupić te produkty?
Obecnie budujemy nową, alternatywną sieć sprzedaży. Nieprzerwanie współpracujemy z dystrybutorami okien dachowych, ale także zachęcamy do współpracy salony sprzedaży stolarki pionowej oraz monterów stolarki. Jesteśmy przygotowani na wyeksponowanie produktów tej marki w salonach, które zdecydują się na współpracę z nami. Na tę okoliczność przygotowywaliśmy wyjątkowe ekspozycje. Pierwszy salon stolarki pionowej FAKRO INNOVIEW został otwarty we Wrocławiu, a kolejne powstają w największych miastach Polski.

Jak widać jesteście Państwo firmą w ciągłym progresie. Co jest motorem Państwa sukcesu?
Innowacyjność jest naszym DNA. Świadczą o tym statystyki oraz nasza filozofia. Jesteśmy autorem ponad 160 zgłoszeń patentowych. Realizując wyznaczone sobie cele, cały czas słuchamy naszych klientów. Ich głos – rekomendacje, ale także propozycje udoskonalenia produktów – są dla nas impulsami do działania i rozwoju.

Jednocześnie dokładacie Państwo swoją cegiełkę do wielkiego sukcesu branży stolarki otworowej, która stała się polskim hitem eksportowym.
To prawda, Polska jest Europejskim Tygrysem Stolarki Otworowej. Stała się liderem pod względem eksportu stolarki otworowej wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Nasz kraj odpowiada za 21,5% eksportu w Europie. Polskie okna i drzwi zyskują uznanie zagranicznych klientów przede wszystkim za sprawą jakości i designu. FAKRO eksportuje aż 70% swoich produktów. Międzynarodowa współpraca, rozmowy z klientami podczas światowych targów branżowych, konsultacje z zagranicznymi przyjaciółmi, architektami, dekarzami czy sprzedawcami pozwalają nam umacniać markę FAKRO oraz promować stolarkę „made in Poland”.

Firma FAKRO nie tylko wdraża nowe produkty, ale jednocześnie inicjuje oraz wspiera działania, które mają doprowadzić do rozwoju budownictwa. Jakie jest Państwa stanowisko w sprawie ulg remontowo-budowlanych?
Pomysł przywrócenia ulg remontowo-budowlanych to inicjatywa konsolidująca branżę budowlaną wokół ważnej idei. To mocny stymulator koniunktury na rynku budowlanym oraz działanie pozwalające na uszczelnienie systemu podatkowego, a także narzędzie walki z nieuczciwą konkurencją w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych oraz usług budowlanych. Jest to również element walki o czyste powietrze, wzrost polskiej gospodarki i większe wpływy do budżetu państwa. Ulga w postaci odpisów podatkowych wydatków na termomodernizację budynków, czyli na wymianę okien, docieplenie budynków czy wymianę starych pieców węglowych uaktywni proces inwestycji w remonty starszych budynków i mieszkań, które są bardzo energochłonne i odpowiadają za sporą część emisji gazów cieplarnianych. Resort rozważa przywrócenie tej ulgi. Obecnie, wraz ze Związkiem Polskie Okna i Drzwi tworzymy koalicję branżową wspierającą tę inicjatywę oraz przygotowujemy się do rozmów z Ministerstwem Finansów.

We współpracy ze Związkiem Polskie Okna i Drzwi angażujecie się Państwo także w rozwój edukacji w zakresie zawodów budowlanych. Dzięki Państwa staraniom w najbliższym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej zatwierdzone zostanie wprowadzenie zawodu montera stolarki budowlanej w szkołach branżowych. To duży sukces. Jak narodziła się idea utworzenia nowego zawodu?
Deficyt profesjonalnych monterów stolarki budowlanej na rynku spowodował, że Związek POiD, we współpracy ze Związkiem Rzemiosła Polskiego oraz Polską Izbą Przemysłowo-Handlową Budownictwa, podjął działania na rzecz powołania zawodu montera stolarki budowlanej. W maju ubiegłego roku do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa trafił wniosek w tej sprawie. Po konsultacjach międzyresortowych oraz zebraniu opinii instytucji i organizacji biznesowych, wniosek został podpisany przez ten resort i przekazany do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wszystko wskazuje na to, że pierwsi uczniowie zawodu monter stolarki budowlanej podejmą naukę we wrześniu 2018 roku. Cieszy nas jednocześnie fakt, że Związek Polskie Okna i Drzwi dołączy do grupy ekspertów przygotowujących podstawy programowe nauczania tej profesji. Dzięki temu będziemy mogli mieć wpływ na przygotowanie fachowców pod preferencje rynku pracy z uwzględnieniem specyfiki montażu wysokojakościowych produktów.


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2017

otrzymała również firma

FAKRO Sp. z o.o.
ul. Węgierska 144A
33-300 Nowy Sącz
tel. 18 444 04 44

www.fakro.pl

Projekt i wykonanie EVIONICA