Kreator
Budownictwa Roku

— 2017 —

Dariusz Karasiński

dyrektor generalny Fabryki Styropianu ARBET Sp. j.

 

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2017 otrzymała również firma

FABRYKA STYROPIANU ARBET Sp. j.

 

Koszalinianin, biznesmen. Od wielu lat zarządza spółką Fabryka Styropianu ARBET, która w całości opiera się na polskim kapitale. Jest szczególnie zaangażowany w promocję jakości i dobrych praktyk w biznesie. Prywatnie wielbiciel wędkarstwa i natury.

 

Innowacyjna jakość na miarę oczekiwań rynku

ARBET to już nie jedna fabryka, a pięć, rozlokowanych w taki sposób, by zapewnić łatwe dotarcie z towarem nawet w odległe rejony kraju. Jak zapewnia Dariusz Karasiński, dyrektor generalny FS ARBET, przedsiębiorstwo stale rozwija eksport do państw europejskich: „Ogromne doświadczenie w produkcji styropianu przekłada się od lat na zachowywanie powtarzalnych właściwości płyt styropianowych. To ważna cecha – dzięki temu nasi klienci mogą mieć pewność, że zawsze otrzymają styropian o niezmiennych, zadeklarowanych parametrach. Stąd też unikatowa nazwa marki firmy ARBET – Prawdziwy Styropian”.
Fabryka Styropianu ARBET to, od samego początku działania do dziś, firma ze stuprocentowym polskim kapitałem. Założyło ją pięciu fachowców, którzy na początku lat 90. XX wieku dostrzegli szansę na rozwój na polskim rynku.

Recepta na sukces firmy zawiera kilka składowych. Jak mówi Aleksander Muzyczuk, jeden ze wspólników: „Gdybym dziś miał doradzić komuś, kto chce rozpocząć działalność gospodarczą, to radziłbym, aby skoncentrował się na elemencie ludzkim”. Krzysztof Kuncer z kolei powtarza, że najważniejsza jest jakość produktów. Tadeusz Czernicki: „W takiej firmie jak nasza sukces zależy od działania całego zespołu”.  Henryk Bartosik mówi: „Żeby osiągnąć sukces – trzeba mieć wiedzę ekonomiczną i merytoryczną”. Z kolei Grzegorz Funke tłumaczy, jak ważna jest odpowiedzialność społeczna w mądrze prowadzonym biznesie: „Ważne jest dla mnie także to, że przy stale prowadzonej podstawowej działalności produkcyjnej i handlowej nie zatraciliśmy poczucia, że warto dzielić się sukcesem z tymi, którzy tego potrzebują. Opiekujemy się Szkołą Życia w Wandzinie, stworzyliśmy projekt ARBET z Kulturą, wspieramy sportowców i artystów”.


Jak ARBET dba o jakość? Mówi Dariusz Karasiński: „W każdym zakładzie mamy laboratorium, w którym wykonujemy badania naszych wyrobów. Dział kontroli jakości prowadzi stałe pomiary geometrii, parametrów wytrzymałościowych i izolacyjnych. Wszystkie badania wykonujemy we własnym zakresie: robią je nasi pracownicy, na naszym sprzęcie, co pozwala szybko reagować na ewentualne odchylenia”. Ważne są też plany i perspektywy: „W ciągu ostatnich 10 lat znacznie zwiększyliśmy nasze moce produkcyjne. Oceniamy, że dziś są dostosowane do potrzeb rynku, więc skupiamy się na doskonaleniu produktów. W tej chwili rozwijamy projekt związany z badaniem procesu technologicznego, ukierunkowany na poprawę parametrów i optymalizację kosztów. Zakup innowacyjnych maszyn jest elementem procesu podnoszenia jakości, w najbliższym czasie planujemy istotne działania w tym zakresie”.


Nagrody stanowią potwierdzenie klasy produktów ARBET. Firma jest laureatem czterech ostatnich edycji konkursu Konsumencki Lider Jakości. Znalazła się też w elitarnym gronie polskich przedsiębiorstw, które najlepiej poradziły sobie na rynku w ostatnich 25 latach. W 2016 r. firma
otrzymała tytuł Kreator Budownictwa Roku – nadając go, organizatorzy konkursu promują dobre praktyki i etyczne zachowania. Cieszy również laur Złotej Siódemki Branży Ekologicznej 2015 za konsekwentne działania proekologiczne. Ukoronowaniem dążenia do najwyższej jakości jest jedna z ostatnich nagród, które otrzymała firma – Kapituła Programu Najwyższa Jakość Quality International 2016 przyznała tytuł laureata w kategorii QI Product za najwyższej jakości płyty styropianowe.

Produkty firmy ARBET
■ FASADA EXPERT, FASADA CLASSIC oraz FASADA KOMFORT – to najbardziej znane na rynku płyty, używane głównie do izolacji cieplnej ścian w najpopularniejszym systemie ETICS. Jednowarstwowe ściany budynku ociepla się płytami styropianowymi, które pokrywane są warstwą siatki z klejem oraz wyprawą tynkarską. Płyty te stosowane są również do docieplania istniejącego, niedostatecznego ocieplenia.
■ FASADA GRAFIT – to płyty o obniżonej lambdzie (0,031 W/mK). W porównaniu z tradycyjnymi płytami, FASADA GRAFIT po prostu izoluje lepiej. Umożliwia to stosowanie cieńszych płyt, bez utraty właściwości termoizolacyjnych, jakimi charakteryzuje się grubszy biały styropian. FASADA GRAFIT jest szczególnie polecana do termoizolacji budynków energooszczędnych i pasywnych, warta rozważenia tam, gdzie zbyt gruba izolacja może negatywnie wpłynąć na estetykę budynku.
■ Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH, PODŁOGA/DACH GRAFIT, PODŁOGA/DACH EXPERT, EPS 037 DACH/PODŁOGA – te płyty mogą być stosowane tam, gdzie wymaga się przenoszenia średnich obciążeń mechanicznych, czyli do termoizolacji wszelkiego rodzaju podłóg na gruncie, poddaszy i strychów użytkowych oraz nieużytkowych. Stosuje się je zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i użyteczności publicznej.
■ Płyty styropianowe PARKING i PARKING EXPERT – płyty odporne na wysokie obciążenia, przy ich użyciu izoluje się przede wszystkim podłogi w budownictwie przemysłowym oraz parkingi i garaże.
■ Specjalistyczne styropiany HYDROPIAN i TONOPIAN – czyli płyty do szczególnych zastosowań. HYDROPIAN jest odporny na wysokie obciążenia i charakteryzuje się niską nasiąkliwością wodą. TONOPIAN stosowany jest do izolacji akustycznej stropów od dźwięków uderzeniowych. Wbudowuje się go poprzez zastosowanie dwuwarstwowego układu zwanego podłogą pływającą.

 


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2017

otrzymała również firma 

Fabryka Styropianu ARBET Sp. j.
ul. Bohaterów Warszawy 32
75-211 Koszalin
tel. 94 342 20 76
www.arbet.pl

Projekt i wykonanie EVIONICA