Kreator
Budownictwa Roku

— 2017 —

Dariusz Marczuk

dyrektor generalny dormakaba Polska Sp. z o.o.


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2017 otrzymała również firma

dormakaba Polska Sp. z o.o.


Absolwent Politechniki Warszawskiej – Wydziału Inżynierii Produkcji na kierunkach automatyka i robotyka oraz zarządzanie i marketing. Z Dormą związany od roku 2005, w latach 2012–2016 odpowie-dzialny za rozwój biznesu Dorma w Polsce, Czechach i na Słowacji. Od 1 lipca 2016 roku dyrektor zarządzający dormakaba Polska, odpowiada za połączenie obu spółek na rynku polskim.

 

Wspólny krok ku nowym wyzwaniom

Ostatnie miesiące to okres dużych zmian w strukturze firmy. Jak Pan je ocenia i jaki mają one wpływ na funkcjonowanie spółki?
1 lipca 2016 roku nastąpiło oficjalne połączenie spółek Dorma i Kaba. Od tamtej pory intensywnie uczestniczyliśmy w procesach, które pozwoliły na integrację naszych firm. Jedną z ostatnich i odczuwalnych dla nas zmian, w styczniu tego roku, było przeniesienie biura Kaby z Warszawy do Konstancina, gdzie do tej pory mieściła się Dorma, a to wiązało się z wcześniejszą rozbudową konstancińskiego biura. Mamy teraz dwa oddziały – jeden w Konstancinie, a drugi w Lesznie.
Zmiany nie są łatwe dla nikogo, nie ukrywajmy, dla nas również, ale jeśli wiemy, po co one są, możemy je zaakceptować i wykorzystać tylko na naszą korzyść, która przełoży się na zadowolenie klientów.Połączenie daje nam wiele możliwości, począwszy od szerszego portfolio produktowego, dostępu do wiedzy o nowych grupach produktowych, a kończąc na uproszczeniu procedur i zmniejszeniu kosztów działalności. Obie firmy miały wypracowane kontakty z partnerami i klientami, teraz wspólnie je umacniamy. Razem odwiedzamy klientów, również takich, do których wcześniej samej Dormie czy Kabie było trudno dotrzeć. Obecnie możemy zaoferować jeszcze więcej. Powstały dla nas nowe szanse, które już przekładają się na rezultaty w postaci zamówień i nowych ciekawych realizacji.

Innowacje, nowinki techniczne, trendy technologiczne – to słowa, które często przewijają się przy okazji działalności firmy. Czy to one głównie patronują działalności dormakaba?
Nowe technologie występują w życiu każdego człowieka i mają wpływ na sposób naszego myślenia, pracy i funkcjonowania. Dziś liczą się elastyczność i bezpieczeństwo, a za tym wszystkim stoi innowacyjność, która zmienia nasz świat każdego dnia. Dostrzegamy to i robimy wszystko,  by sprostać tym wyzwaniom. Staramy się oceniać te najważniejsze i najistotniejsze technologie oraz opracowywać rozwiązania, które będą stanowić wartość dodaną dla naszych klientów, również pod względem wyglądu, nie tylko technologii.  
Innowacje to produkty oraz rozwiązania, a także narzędzia sprzedażowe, które udaje nam się świetnie rozwijać. Nasza aplikacja dormakaba 360 City to coś więcej niż standardowa prezentacja portfolio firmy. W aplikacji przedstawiamy wirtualny świat dormakaba, w którym wchodząc do wybranych obiektów, możemy przyjrzeć się konkretnym produktom w 3D, czasami zajrzeć do ich środka, a także zobaczyć dzięki krótkim animacjom, jak one funkcjonują.Aplikacja zawiera również opcję Wirtualna Rzeczywistość. Dzięki specjalnym kartonowym goglom przenosimy się do miasta dormakaba, by zobaczyć „z bliska” każdy detal produktu. dormakaba 360 City jest ogólnodostępna i można ją pobrać na telefon czy komputer. Zapraszamy też do naszego biura, gdzie prezentujemy Wirtualne Centrum Designu – za jego pomocą przenosimy klientów w imponujące góry, spośród których wyłania się całoszklany, odzwierciedlający niebo budynek dormakaba. Przygoda, którą można przeżyć, zakładając okulary VR, wywiera niesamowite wrażenie na każdym użytkowniku. To świetny sposób na pokazanie naszej firmy z zupełnie innej perspektywy, pozwalający poznać produkty, ich funkcje, zastosowanie dzięki dobrej zabawie.  

Firma otrzymuje liczne wyróżnienia. Nie tak dawno otrzymali Państwo nagrodę German Design Awards. Co składa się na takie sukcesy?
Nagrodę German Design Awards otrzymały aż cztery nasze produkty: samozamykacz TS 93 G-EMR UBIVIS, okucia OGRO, okucia c-lever Pro i c-lever Compact. Dwa pierwsze produkty zostały wykonane w nowym designie XEA, który prezentowaliśmy na styczniowych targach BAU w Monachium, również okucia c-lever nawiązują do tego designu. To sprawia, że możemy zaoferować klientowi produkty o spójnym wyglądzie, które będą tworzyć harmonijny, elegancki styl każdego pomieszczenia. To bardzo ważne, ponieważ chcemy być partnerem, który oferuje kompleksowe rozwiązania dla naszych klientów i użytkowników. W serii XEA znajdują się samozamykacze, okucia OGRO, okucia Mundus, okucia Matrix, a także terminale ewakuacyjne.
Nasze produkty mają odpowiadać na potrzeby klientów i robimy wszystko, by tym potrzebom sprostać. To właśnie tym kierujemy się przy tworzeniu nowych rozwiązań. I taki właśnie jest nowy design XEA, łączący produkt z uniwersalnym projektem, który wyraźnie odróżnia się pod względem swej formy i funkcji. Dzięki estetycznemu wyglądowi zapewniamy spójny styl, który podkreśla jakość produktów, a to daje nam prawdziwą wartość dodaną pod względem funkcjonalności i atrakcyjności wizualnej. XEA to design, którym możemy przekonać do siebie architektów, projektantów, wykonawców oraz użytkowników. Otrzymane nagrody, m.in. German Design Awards, tylko to potwierdzają.

Co ceni Pan najbardziej w swojej pracy i jakimi ideami Pan się kieruje?
W firmie dormakaba, a przede wszystkim Dorma, pracuję już prawie 12 lat. Był to dla mnie bardzo dobry i ciekawy czas, który mnie dużo nauczył. Jednak przede wszystkim to owocny czas dla spółki, którą kierowałem. Staram się być osobą otwartą na swoich pracowników, mogą do mnie przyjść w każdej chwili, by omówić projekty, nad którymi pracują, wyjaśnić wątpliwości, ale też staram się wymagać od nich, by sami próbowali sobie radzić z zadaniami, brali za nie odpowiedzialność. Doceniam, gdy pracownik sam wychodzi z inicjatywą, zaskakuje osoby zarządzające pomysłowością i tworzy naszą przewagę konkurencyjną. Każdy człowiek wymaga innego podejścia i to też jest dla mnie bardzo cenne, że mogę współpracować z różnymi ludźmi i mam wpływ na ich pracę oraz mogę to kształtować poprzez podejmowane przeze mnie decyzje. Dobra komunikacja to podstawa dobrej współpracy. Staram się, by pracownicy zawsze wiedzieli, czego od nich oczekuję i myślę, że to mi się udaje.   

Sukcesy zawodowe to…?
Moim zdaniem sukces menadżera zależy od tego, by dobierał sobie ludzi, którzy będą ten sukces tworzyć razem z nim. Gdy rozpoczynałem pracę w Dormie jako dyrektor sprzedaży, firma liczyła 14 pracowników, przed połączeniem było nas już prawie 90, teraz razem z Kaba tworzymy zespół 118 osób i wciąż planujemy zatrudniać nowe osoby, które będą tworzyć ten zespół razem z nami.
Myślę, że za swój sukces mogę uznać fakt, że miałem wpływ na rozwój Dormy, a to wszystko dzięki ludziom, których wybrałem do współpracy. Stanowisko dyrektora zarządzającego dormakaba Polska i powierzenie mi odpowiedzialności za połączenie naszych spółek jest również moim sukcesem. Warto podkreślić, że proces łączenia naszych firm w Polsce przebiega dość sprawnie, znajdujemy się w czołówce krajów wyróżnionych w naszym regionie.

 


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2017

otrzymała również firma

dormakaba Polska Sp. z o.o.
ul. Warszawska 72
05-520 Konstancin-Jeziorna
tel. 22 736 59 00
www.dormakaba.pl

 

Projekt i wykonanie EVIONICA