Kreator
Budownictwa Roku

— 2014 —

Echo Investment S.A.

al. Solidarności 36, 25-323 Kielce, tel. 41 33 33 333
 www.echo.com.pl

 

Echo Investment to jedna z największych w Europie firm inwestycyjno-deweloperskich z polskim kapitałem. Do największych realizacji spółki w sektorze handlowym należą m.in. Galeria Echo w Kielcach (70 000 m2 GLA), Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu (50 000 m2 GLA) i CHR Galaxy w Szczecinie (42 000 m2 GLA). Wśród projektów biurowych największe to m.in. Park Postępu w Warszawie (34 000 m2 powierzchni biurowej), Malta Office Park w Poznaniu (blisko 29 000 m2) i Aquarius Business House we Wrocławiu (25 000 m2), który był setnym zrealizowanym projektem Echo Investment. Największe realizacje mieszkaniowe to dwie inwestycje w Warszawie – Osiedla Inflancka (28 000 m2 PUM) i Zwycięzców (26 000 m2 PUM), a także poznańskie Małe Naramowice (30 000 m2 PUM). Deweloper nie zwalnia tempa, w 2014 roku planuje oddanie do użytku kolejne100 tys. m2 GLA/PUM. Do grona najciekawszych projektów zakończonych w 2014 r. należy z pewnością Parku Rozwoju (I etap). Jest to warszawski kompleks biurowy zrealizowany przy ul. Konstruktorskiej. Łączna powierzchnia obiektu to 32 000 m2. Inna inwestycja biurowa Echo Investment powstaje w południowej części Mokotowa, przy ulicy Konstruktorskiej10. Projekt architektoniczny Parku Rozwoju opracowano w pracowni JEMS Architekci.

Kolejnym istotnym projektem zakończonym w bieżącym roku jest I etap biurowca A4 Business Park w Katowicach. Został on w całości wynajęty przez koncern IBM, który swoje nowe centrum biurowe urządził na 9 000 m2 . II etap A4 Business Park powstaje przy ul. Francuskiej, w sąsiedztwie zjazdu z autostrady A4. Projekt opracowała pracownia architektoniczna DDJM z Krakowa. Budynki A4 Business Park zaprojektowane zostały z dbałością o jakość i bezpieczeństwo: solidne, naturalne materiały, najnowsze technologie, energooszczędne systemy wind i wentylacji. Systemy kontroli dostępu czy sygnalizacja włamania to tylko niektóre elementy świadczące o nowoczesnym charakterze obiektu. II etap A4 Business Park powinien być gotowy pod koniec roku 2014. Echo jest też aktywne w sektorze centrów handlowych. W marcu tego roku w Kaliszu została otwarta Galeria Amber. Obiekt ma 33 500 m2 powierzchni handlowej, co daje mu miano największego obiektu handlowo-rozrywkowego w aglomeracji kalisko-ostrowskiej. Z kolei w Jeleniej Górze dobiega końca budowa Galerii Sudeckiej. Obiekt powstaje w dzielnicy Zabobrze, w miejscu działającego od ponad 13 lat CH Echo. Poziom komercjalizacji Galerii Sudeckiej wynosi 94 proc. Zarządca Galerii Sudeckiej wraz z planowanym parkiem handlowym zaoferuje 58 000 m2 powierzchni handlowej i 1 900 miejsc parkingowych. Otwarcie zaplanowano na wiosnę 2015 roku. 2014 rok to również aktywny czas dla Echo pod względem projektów mieszkaniowych.

Spółka oddała do użytku I etap osiedla Nowy Mokotów, zlokalizowanego przy ul. Konstruktorskiej, w pobliżu biurowca Parku Rozwoju. Łącznie w ramach całego osiedla powstanie 800 mieszkań wraz ze zintegrowanymi terenami zielonymi z zielenią parkową, które będą powstawać pomiędzy budynkami. W Poznaniu firma zakończyła budowę II etapu osiedla Kasztanowa Aleja. To zespół dwóch niezależnie funkcjonujących budynków z dziedzińcami, placem zabaw, zaprojektowaną i urządzoną zielenią. Ten nowoczesny zespół mieszkaniowy zlokalizowany jest na Grunwaldzie – prestiżowym i cenionym rejonie Poznania sąsiadującym z centralną częścią miasta. Oferta osiedla Kasztanowa Aleja to łącznie 282 mieszkania o zróżnicowanej powierzchni. Mieszkaniową inwestycję zakończono również w Łodzi – na Bałutach gotowy jest już I etap Osiedla Jarzębinowego. W ramach I etapu spółka zrealizowała 120 mieszkań zlokalizowanych w dwóch budynkach. Całość zamyka zakończenie realizacji prestiżowego projektu Hortus Apartments w Krakowie. Ta luksusowa inwestycja, powstała na Woli Justowskiej, przeznaczona jest dla najbardziej wymagających klientów. Hortus Apartments to cztery dwupiętrowe kameralne budynki. Klasykę architektury podkreślają kamienne elewacje, przestronne tarasy i balkony oraz – zaprojektowane przez architekta krajobrazu – ogrody przynależące do mieszkań zlokalizowanych na parterze. Budynki zostały wyposażone w windy wiodące z kondygnacji podziemnej garażu. Zastosowano inteligentne rozwiązania umożliwiające sterowanie światłem, klimatyzacją i ogrzewaniem.

Plany Echo Investment są bardzo ambitne. Spółka zapowiada budowę kolejnego miliona metrów kwadratowych, a już teraz wśród realizowanych inwestycji możemy znaleźć wiele spektakularnych projektów. Z pewnością należy do nich wysokościowiec Q22, który powstaje w biznesowym centrum stolicy – u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej. Realizacja Q22 – największego i najwyższego projektu Echo Investment – ruszyła w ubiegłym roku. Obiekt będzie dysponował ponad 50 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Wykonawcą stanu surowego Q22 jest firma Modzelewski & Rodek. Projekt inwestycji powstał w renomowanej pracowni architektonicznej Kuryłowicz & Associates we współpracy z Buro Happold Polska.
Zakończenie realizacji Q22 zaplanowano na 2016 r. Q22 to obecnie najważniejszy projekt biurowy Echo, ale spółka realizuje obecnie projekty biurowe także w Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie.
W stolicy Katowicach powstaje West Gate. To nowoczesny budynek klasy A oferujący 16 000 m2 powierzchni biurowej. Inwestycja zlokalizowana jest w obrębie ulic Lotniczej, Na Ostatnim Groszu i Legnickiej. W przyszłym roku spółka planuje rozpoczęcie realizacji kolejnego biurowca we Wrocławiu, przy ul. Suchej. Będzie miał on porównywalną powierzchnię do zakończonego w 2013 roku Aquarius Business House. W planach dewelopera są m.in. kolejne projekty mieszkaniowe i apartamentowe, a także realizacja pierwszego zagranicznego projektu handlowego – centrum Mundo w Budapeszcie.


Kolejny milion m²
Firma ma na swoim koncie ponad 100 zrealizowanych projektów o łącznej powierzchni miliona metrów kwadratowych. A w planach dewelopera znajdują się kolejne inwestycje tworzące kolejny milion. Na symboliczny milion osiągnięty przez Echo, składa się powierzchnia GLA/PUM ponad 100 projektów z sektora handlowego, mieszkaniowego, biurowego i hotelowego.
Największy udział w tym zestawieniu mają inwestycje handlowe, następnie biurowe, mieszkaniowe i hotelowe.

Projekt i wykonanie EVIONICA