ul. Lubliniecka 36, 42-284 Herby, infolinia 800 192 925
www.yawal.com
Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2012 otrzymał również
Edmund Mzyk, prezes zarządu Yawal S.A.
Jeszcze niedawno temat budownictwa pasywnego był w Polsce nowością i ciekawostką. Dziś nasze najnowsze rozwiązania sprawiają, że energooszczędne budynki komercyjne są w zasięgu inwestorów. Czas na budynki pasywne.
Powszechnie uważa się, że zastosowanie rozwiązań spełniających normy budynku pasywnego może nawet o 30% podnieść koszty inwestycji. Przykłady z innych krajów pokazują, że nie musi to być regułą. Ponadto wiele produktów wykorzystywanych do budowy tego typu obiektów pozwala znacznie obniżyć koszty eksploatacji, głównie przez znaczące ograniczenie zużycia energii. Jednym z warunków oszczędności jest więc zapewnienie skutecznej izolacji termicznej. Stanowi to szczególne wyzwanie w odniesieniu do obiektów komercyjnych, w których tak istotna dla komfortu użytkownika jest odpowiednia ilość światła naturalnego.
Jednym z produktów Yawal polecanych do budownictwa pasywnego jest system trzykomorowych profili do konstruowania okien TM 77HI. Łączy on estetyczny wygląd ze spełnieniem rygorystycznych wymagań izolacyjności cieplnej, akustycznej oraz ochrony przed wiatrem i wodą. Unikatowe rozwiązania zapewniają profilom współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uf = 1,1–1,5 W/(m2K).
– System TM 77HI to termoizolowane profile aluminiowe o przekroju skrzynkowym, składające się z dwóch części oddzielonych od siebie taśmami izolacyjnymi. Doskonałe parametry cieplne są efektem specjalnego ukształtowania komór, zastosowania dwukomponentowego uszczelnienia centralnego oraz wypełnienia strefy mostka termicznego materiałem izolacyjnym – wyjaśnia Wojciech Kulej, kierownik produktu systemy okien i drzwi w Yawal.
Rozwiązanie gwarantuje nie tylko wystarczającą izolacyjność termiczną, ale także odpowiedni udział powierzchni szklanych w procesie naturalnego ogrzewania budynku zimą. Okna można opcjonalnie wyposażyć w system sterujący, włączony do centralnego sterowania budynkiem, który w okresie letnim zapewni automatyczne wietrzenie wnętrz.
Inwestorów poszukujących rozwiązań zapewniających niskie koszty eksploatacji i maksymalny komfort użytkowy zainteresuje też inne rozwiązanie Yawal – system profili Fasada 50N (FA50N). Wykonuje się z niego ściany osłonowe o kształtach prostych i złożonych (zwroty, załamania, przebieg poligonalny), a także dachy przeszklone i konstrukcje przestrzenne. Wyróżnia go trwałość, duża odporność mechaniczna, łatwość konserwacji powierzchni profili i utrzymania jej w czystości oraz wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna.
System ten stał się podstawą stworzenia nowego produktu o wysokich walorach architektonicznych – okna strukturalnego FA 50N SW równolegle wysuwanego na zewnątrz budynku.
– FA 50N SW to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań Yawal, szczególnie polecane do budownictwa energooszczędnego, któremu stawiane są wysokie wymagania estetyczne. Nasze okno zapewnia doskonałą wentylację, co zmniejsza zużycie energii na potrzeby klimatyzacji, a przy tym, niezależnie od położenia skrzydła, świetnie komponuje się z elewacją. – mówi Artur Blukacz, kierownik produktu systemy fasadowe w Yawal.
Wysunięcie skrzydła okiennego równolegle poza fasadę daje ciekawy efekt wizualny: delikatnie podkreśla jej charakter jako jednolitej, szklanej ściany. Jednocześnie ułatwia napływ świeżego powietrza do wnętrz i odpływ zużytego. Bardzo dobre parametry techniczne FA 50N SW potwierdzono badaniami wykonanymi w Instytucie Techniki Budowlanej na próbce okna o wysokości 3 m i szerokości 2 m (wymiary maksymalne).
Pasywne budownictwo komercyjne jest w Polsce w fazie narodzin. Rozwiązania Yawal dają jednak Inwestorom do dyspozycji coraz więcej atrakcyjnych cenowo możliwości. Teraz czekamy na nowe, śmiałe projekty i ich realizacje.