Kreator
Budownictwa Roku

— 2014 —

Anna Śpiewak

prezes zarządu AUSTROTHERM Sp. z o.o.


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2014 otrzymała również firma 
Austrotherm Sp. z o.o.

Prezes zarządu Austrotherm Sp. z o.o. od 2005 r. Karierę zawodową rozpoczęła po ukończeniu studiów magisterskich na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, specjalność finanse. W latach 1984 –1993 pracowała na stanowiskach kierowniczych w Zakładach Chemicznych Oświęcim. Jeszcze w 1993 r. rozpoczęła rozwijanie firmy Austrotherm w Polsce. Jest członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu oraz wiceprezesem Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. Aktywnie działa na rzecz poprawy jakości materiałów budowlanych. W 2009 roku otrzymała honorową odznakę Ministra Infrastruktury „Za zasługi dla budownictwa”. Mężatka, matka 2 córek.

Analitycy branży budowlanej podkreślają, że wiele firm musiało przejść rewolucję, aby dostosować się do zmian zachodzących na rynku. Proces ten często kończył się fiaskiem. Pani jednak z sukcesem stworzyła silną markę. Austrotherm obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia.
Cierpliwość, konsekwencja i nie szukanie dróg na skróty dają podstawy stabilizacji, która okazuje się niezwykle ważna w czasach kryzysu. Wówczas firmy zbudowane na rzetelnych i uczciwych zasadach, konsekwentnie przestrzeganych zarówno wewnątrz organizacji, jak i w kontaktach z otoczeniem, łatwiej radzą sobie z pojawiającymi się problemami. Motywatory kształtujące nasze działania, choć wydawać by się mogło, że powinny zmierzać do maksymalizacji zysku, kierują nas w stronę budowania najwyższej reputacji i miana solidnej oraz niezawodnej marki. Ten swoisty kodeks postępowania umożliwia nam przemyślany dobór kooperantów, kierujących się podobnymi zasadami jak my i daje gwarancję zmierzenia się z najtrudniejszymi wyzwaniami.

W 2013 r. w budownictwie odnotowano rekordową liczbę upadłości. Przyczynę problemów upatruje się między innymi w masowym kopiowaniu produktów i cenach dumpingowych. Jak ochrania Pani interesy przedsiębiorstwa oraz klientów przed działaniami nieuczciwej konkurencji?
Od początku istnienia firmy Austrotherm najwyższa jakość produktów stanowi podstawowy cel działania. Niestety funkcjonujemy w branży, która charakteryzuje się wysoką nadpodażą mocy produkcyjnych. Skłania to wielu producentów styropianu do walki o klienta głównie za pomocą ceny.
Aby uzyskać spodziewane efekty dopuszczają się nieuczciwych praktyk polegających na zaniżaniu wsadów materiałowych. Często ulegają presji firm wykonawczych, które zmuszone do przedłożenia oferty najkorzystniejszej cenowo, decydują się na styropian, który ma tak zwane papiery, jednak w środku znacząco odbiega od zadeklarowanych na opakowaniu parametrów. Ponieważ od zawsze znana była zależność pomiędzy gęstością pozorną (wagą) styropianu a jego izolacyjnością, postanowiliśmy o tym przypomnieć i propagować Program Gwarantowany Styropian.
Jego głównym założeniem jest stworzenie konsumentom możliwości samodzielnej weryfikacji jakości styropianu. Nie naśladujemy patologicznych zachowań dużej części producentów, i choć działanie w takich warunkach jest niezwykle trudne, nie zejdziemy z obranej drogi. Ponad 20 lat pracujemy na zaufanie naszych klientów, więc dlatego nie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie do naszego pakietu wyrobów o lambdzie 0,044 – 0,045 W/(mK), które uważamy za wyroby styropianopodobne, a ich stosowanie za bardzo niekorzystne dla użytkowników. Pozostaje nam tylko wiara, że klienci docenią nasze starania i nie będą podejrzewali, że wysoka cena naszych produktów wynika z chęci bogacenia się, lecz z wyższych kosztów wsadu styropianowego, który ma dawać im najwyższe zwroty poniesionych nakładów.
 

Według prognozy makroekonomicznej obserwujemy powolny proces wychodzenia branży budowlanej z recesji. Czy poprawiające się środowisko gospodarcze zwiększy Pani pewność w zakresie podejmowanych decyzji biznesowych i inwestycji w środki trwałe? Jakie są Pani plany na najbliższe lata?
Mimo wszystkich opisanych wyżej trudności żywię nadzieję, że świadomość znaczenia jakości rośnie w społeczeństwie, a w związku z tym będzie także rosło zapotrzebowanie na produkty firmy. Nasze zdolności produkcyjne już dziś okazują się niewystarczające szczególnie w szczycie sezonu. Będziemy zmuszeni je rozszerzyć także dlatego, że dotychczas nie docieraliśmy do wszystkich regionów naszego kraju. Perspektywa ożywienia w sferze budownictwa, a szczególnie nastawienie jego kierunku na budownictwo energooszczędne, daje mi poczucie, że doskonale wpisujemy się w ten trend, więc i rokowania na poprawę wyników naszej działalności są obiecujące.

 

Austrotherm, Rzetelny Producent Styropianu z 20-letnią tradycją, oferuje szeroką gamę produktów ze styropianu do kompleksowej termoizolacji i termomodernizacji obiektów oraz sztukaterii do fantazyjnego kształtowania elewacji. Fabryki firmy Austrotherm wyposażone są w nowoczesne linie technologiczne i laboratoria, w których codziennie kontroluje się jakość produktów, a rozwinięta sieć transportowa pozwala na profesjonalną i terminową obsługę wiernego grona klientów oraz solidnych wykonawców. Firma jest laureatem wielu prestiżowych nagród, potwierdzających wysoką jakość oferowanych produktów, m.in. Laurów Klienta 2011  i 2012, Budowlanej Firmy Roku 2010 i 2012, Gazel Biznesu 2003, 2004, 2005, 2013 i 2014, Budowlanej Marki Roku 2007, 2010, 2013, i 2014, Medali Europejskich 2013 i 2014, Top Marki 2013, Certyfikatu Gwarantowany Styropian oraz Złotego Certyfikatu Rzetelności 2014.

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2014

otrzymała również firma 

Austrotherm Sp. z o.o.
ul. Chemików 1
32-600 Oświęcim
tel. 33 844 70 40
www.austrotherm.pl

Projekt i wykonanie EVIONICA