Historia sukcesu firmy Doka dowodzi dlaczego dziś – jak nigdy dotąd – warto inwestować w jakość i innowacyjność. Owocem długoletnich prac badawczo-rozwojowych Doka są rozwiązania, które wprowadzają nową jakość na europejskie i światowe place budowy.
Jako pierwszy przykład można wskazać dostarczone w 2015 roku deskowanie ścienne Framax Xlife plus, które może być obsługiwane przez jedną osobę. Rewolucyjna technika kotwienia oferuje liczne funkcje przyspieszające proces montażu, co obok znaczących oszczędności na kosztach materiału i robót końcowych, pozwala skrócić czas pracy aż o dwie trzecie.
W kontekście zastosowań budowlanych „czas” należy także rozumieć przez pryzmat żywotności materiałów i technologii. Ta zależy zaś od jakości użytych materiałów oraz staranności ich obróbki. Tylko szczególnie trwała powłoka może dostatecznie ochronić powierzchnie produktów Doka przed wysoko alkalicznym materiałem, jakim jest beton. Aby z naturalnego surowca, jakim jest drewno, uformować solidne narzędzie do kształtowania elementów, stosujemy zaś specjalne, krzyżowe klejenie wielokrotne, które uzupełniamy o usunięcie miejsc wadliwych oraz łączenie na mikrowczepy. Z szacunkiem podchodzimy też do stali. Wykorzystanie nowej instalacji do lakierowania zanurzeniowego KTL pozwala nam nakładać powłoki o wielokrotnie zwiększonej trwałości. Bo grunt to mieć solidne podstawy.
Choć krótsze i łatwiejsze prace w obszarze deskowania to aspekt nie do przecenienia, nie bez znaczenia pozostaje także bezpieczeństwo ich realizacji. Dowodem rozwoju w tym obszarze może być Xsafe plus – wstępnie zmontowany, składany pomost roboczy do zabezpieczania deskowań ścian i słupów. System wyposażono w zintegrowane poręcze boczne, drabiny i samozamykające się włazy, które można od razu montować na deskowaniu. Innym przykładem jest chociażby panelowy system stropowy Dokadek 30. Dzięki łatwej i szybkiej obsługi z poziomu podłoża, rozwiązanie spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące efektywności i bezpieczeństwa montażu i demontażu.
Jak widać, w obszarze deskowań i rusztowań jakość i innowacje pojawiają się – dosłownie i w przenośni – na wielu płaszczyznach.
Z jednej strony, inżynierowie Doka są w stanie przedstawić symulacje rotacji deskowań na obiekcie wraz z wizualizacją 3D, bazując na uzyskanych od klientów modelach BIM dla obiektów w czterech najbardziej rozpowszechnionych formatach. Z drugiej strony pracujemy obecnie nad stworzeniem standardu BIM dla technologii deskowań na bazie formatu IFC. Ponadto, biblioteki Doka-BIM dostępne są dla formatów Tekla i Revit, a w interfejs BIM wkrótce wyposażone zostanie dobrze już znane oprogramowanie DokaCAD oraz Tipos-Doka.
Na przestrzeni ostatnich lat Doka wprowadziła wiele nowatorskich rozwiązań, które nie tylko zapoczątkowały całkowicie nowe myślenie o realizacji stanu surowego budynków, ale też – co najważniejsze – pozwoliły na realne oszczędności czasu i nakładów roboczych, a co za tym idzie, większą liczbę realizacji w sezonie budowlanym. Owocem wymienionych wysiłków jest tak rewolucyjna dziś technologia, jak system Concremote.
Concremote to zaawansowane rozwiązanie oparte na czujnikach kablowych i bezprzewodowych, które dostarcza cennych informacji o wzroście temperatury oraz wytrzymałości betonu. Transfer danych odbywa się w czasie rzeczywistym, co osobom odpowiedzialnym na placu budowy (np. brygadzistom) umożliwia trafnie ustalić terminy rozdeskowania, czas dojrzewania betonu czy najwcześniejszy moment jego naprężenia. Rozwiązanie pozwala tym samym uniknąć powstania pęknięć i późniejszych uszkodzeń, a także wydatnie zwiększyć produktywność realizowanych prac betonowych. Do tej pory Concremote wykorzystano na ponad 100 placach budowy, gdzie sprawdziło się w skrajnie różnych warunkach – m.in. w elektrowni Muskrat Falls w Kanadzie, gdzie temperatura sięga do -40°C, jak też przy budowie 47-piętrowego wieżowca Highpoint w Londynie, gdzie czas deskowania w sumie skrócono o 47 dni.
Nieustannie poszukujemy nowych pomysłów i inicjatyw. Inwestujemy czas i środki finansowe w jakość i innowacyjność – tak, by w jeszcze lepszy sposób zadbać o interesy naszych klientów. Bo jedno nie ulega wątpliwości. Dla budownictwa nadchodzą ciekawe czasy. Doka jest na nie więcej, niż gotowa.
źródło: www.doka.com