Most kompozytowy wybrany Produktem Roku 2016 przez Agencję Rozwoju Przemysłu

Most drogowy z kompozytów sięgnął po najwyższe trofeum w konkursie Dobry Wzór – został nagrodzony tytułem Produktu Roku 2016. To jedna z trzech głównych specjalnych nagród konkursu, która potwierdza, że produkt Mostostalu Warszawa nie tylko spełnia wymogi dobrego wzornictwa przemysłowego, ale i jest najbardziej innowacyjnym polskim produktem. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która miała miejsce 20 października br. w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego (IWP) w Warszawie. Na wydarzeniu obecni byli przedstawiciele Działu Badań i Rozwoju Mostostalu Warszawa: Juliusz Żach i Lech Własak.

Do finału zakwalifikowało się 136 produktów. W tegorocznej edycji konkursu odnotowano także rekordową liczbę zgłoszeń, bo na liście znalazły się aż 222 produkty i usługi. Zwycięskie rozwiązania zostały wyselekcjonowane na podstawie jedynego, niezależnego monitoringu wzorniczego w kraju. Most kompozytowy Mostostalu Warszawa konkurował z 11 produktami z dziedziny „sfera publiczna” i nie miał sobie równych, bo uzyskał tytuł Produktu Roku 2016. To wyjątkowe wyróżnienie dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu jest nagrodą specjalną Agencji Rozwoju Przemysłu, partnera strategicznego wydarzenia. Nagrody przyznano jeszcze w 8 innych kategoriach (m.in. usługi, nowe technologie, nowe materiały produkcyjne, transport i komunikacja). Most z kompozytów w Błażowej miał godnych konkurentów, wśród produktów, które rywalizowały o nagrodę Dobrego Wzoru znajdowały się m.in. samochód Mazda MX-5, skład piętrowy typu push-pull Sundeck (PESA), lokomotywa elektryczna E4MSU Griffin (NEWAG), panele fotowoltaiczne Liberta Solar (Ruukki) czyrobot edukacyjny Photon.

Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Ministra Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Urzędu Patentowego RP. Jury przewodniczyła Katarzyna Rzehak (dyrektor kreatywna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego). W kapitule konkursu zasiadali również (m.in.): Marcin Chludziński (prezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA), dr Alicja Adamczak (prezes Urzędu Patentowego RP), Patrycja Klarecka (prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości), Małgorzata Szczepańska (dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju).  
Most z kompozytów FRP (eng. fibre-reinforced polymer) w Błażowej powstał dzięki współpracy przemysłu i nauki. W realizację prac oprócz Mostostalu Warszawa (lider konsorcjum) były zaangażowane: Politechnika Rzeszowska, Politechnika Warszawska oraz firma Promost Consulting z Rzeszowa. Projekt był także współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Tytuł „Produktu Roku” dla innowacyjnego mostu jest również wyróżnieniem dobrych praktyk Mostostalu Warszawa na rzecz współpracy ośrodków naukowych i przedsiębiorstw oraz dowodem na prekursorską rolę firmy w kreowaniu nowych trendów rynkowych.

– Agencja Rozwoju Przemysłu przyznała nagrodę Produkt Roku mostowi drogowemu z kompozytów, który jest efektem współpracy konsorcjum projektowego Com-bridge i wykonawcy  Mostostalu Warszawa. Właśnie takie inicjatywy, gdzie efekt ma materialną postać, gdzie oprócz prac badawczych mamy ich realizację, budują potencjał nauki i przemysłu w Polsce. Na takie projekty łączące badania i ich wykorzystanie w praktyce, jako część Grupy PFR, jesteśmy otwarci – powiedział prezes ARP Marcin Chludziński.  To znakomity przykład tego, co może powstać, jeśli nauka i przemysł połączą swoje siły. Doskonale widać to przy okazji współpracy konsorcjum z Politechnikami: Warszawską i Rzeszowską. W jej efekcie powstał świetny, innowacyjny projekt, zrealizowany na początku tego roku w podkarpackiej miejscowości Błażowa - podkreślił.

Konkurs Dobry Wzór jest organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego od 1993 roku. Ma na celu wyróżnić produkty i usługi charakteryzujące się wysoką jakością wzornictwa oraz wspierać ich producentów i dystrybutorów. Produkty biorące udział w konkursie, po wstępnej kwalifikacji, poddawane są dwuetapowej ocenie wzorniczej: przez ekspertów IWP oraz międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele instytucji gospodarczych, instytucji i stowarzyszeń działających na rzecz innowacji (w tym poprzez wzornictwo) oraz uznani projektanci.

Od 21 października do 1 grudnia br. będzie także prezentowana wystawa pokonkursowa przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie (bezpłatny dostęp od wtorku do niedzieli), na której można zobaczyć prototypową belką kompozytową mostu w Błażowej.

 

źródło: informacja prasowa

Projekt i wykonanie EVIONICA