Konsorcjum Budimex-Strabag ukończyło budowę ostatniego odcinka autostrady A4 Rzeszów- Jarosław

Autostrada A4 jest częścią trasy biegnącej z Europy Zachodniej na Ukrainę, leżącej w III Transeuropejskim Korytarzu Transportowym. Droga przebiega od przejścia granicznego z Niemcami w Jędrzychowicach, przez m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów aż do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Podstawowym zadaniem autostrady jest zapewnienie szybkiego i sprawnego połączenia w ruchu międzynarodowym na kierunku wschód – zachód. Historia A4 sięga 1936r. kiedy oddano do użytku pierwszy odcinek autostrady w jej obecnym przebiegu. Łączna długość autostrady A4 w Polsce wynosi ok. 670km.

 

- Cieszymy się, że Budimex jako lider konsorcjum miał możliwość wykonania ostatniego brakującego odcinka autostrady A4 Rzeszów – Jarosław. To wydarzenie historyczne, gdyż kierowcy po raz pierwszy mają do dyspozycji jeden ciąg najdłuższej autostrady w Polsce, zapewniający komfortową podróż od zachodniej do wschodniej granicy kraju -  mówi Grzegorz Domaradzki, Dyrektor Rejonu Budimex SA.

 

Roboty kontraktowe obejmowały budowę autostrady A4 wraz z infrastrukturą towarzyszącą (techniczną, budowlami i urządzeniami budowlanymi) na odcinku od km 581+263,44 do km 622+463,44 tj. na długości 41,2 km. W szczytowym okresie realizacji Kontynuacji Budowy przez konsorcjum przy robotach zaangażowanych było ok. 600 pracowników fizycznych, operatorów, kierowców, ok. 190 pracowników dozoru technicznego oraz ok. 350 jednostek sprzętowych (wraz z operatorami).  Powierzchnia autostrady (647 ha) odpowiada powierzchni ok. 774 boisk piłkarskich a nasyp trasy głównej wynoszący 8 000 000 m3 (w tym w ramach Kontynuacji Budowy ok. 500 000 m3) to  ok. 560 000 samochodów wypełnionych materiałem nasypowym, które ustawione jeden za drugim utworzyłyby kolejkę o łącznej długości ok. 7 600 km. 

 

Autostrada, przejmując większość ruchu tranzytowego z DK 4, wpłynie na poprawę jej przepustowości, co ma szczególne znacznie w przypadku okolicznych obszarów zabudowanych. Mniejsze natężenie ruchu poprawi bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów ale również zmniejszy ryzyko wypadków. Co więcej znacznie wpłynie na poprawę stanu środowiska m.in. dzięki przejściom dla zwierząt, nasadzeniom zieleni ochronnej czy szczelnemu systemowi odprowadzania wód opadowych.

 

Parametry techniczne:

  • Klasa techniczna – A
  • Prędkość projektowa Vp – 120 km/h
  • Kategoria ruchu – KR6
  • Obciążenie dopuszczalne osi – 115 kN/oś
  • Skrajnia pionowa – 4,70 m
  • Liczba jezdni – 2
  • Szerokość pasa ruchu – 3,75 m
  • Liczba pasów ruchu – 2x2
  • Szerokość pasa awaryjnego – 3,00 m
  • Szerokość pobocza gruntowego – 1,50 m
  • Szerokość pasa dzielącego– 12,50 m.

 

źródło: www.budimex.pl

 
Projekt i wykonanie EVIONICA