Harden Construction oddaje do użytkowania nowoczesne i ekologiczne magazyny w Łodzi i Grodzisku Mazowieckim

Harden Construction ukończył kolejne realizacje osiągając kamień milowy 700 000 mkw wybudowanej powierzchni. Nowoczesne i ekologiczne obiekty o łącznej powierzchni ponad 40 000 mkw w Łodzi i Grodzisku Mazowieckim zostały terminowo oddane do użytkowania.
Firma Harden Construction zakończyła prace nad dwoma nowymi projektami magazynowymi - City Logistics Łódź VI oraz Panattoni Park Grodzisk V.

City Logistics Łódź VI i 470 ton stali
City Logistics Łódź VI zlokalizowany jest w Łodzi przy ul. Dostawczej 3. Inwestycja została ukończona w ciagu ośmiu miesięcy. Zgodnie z planowanym terminem 29 września 2023 roku.
Obiekt w Łodzi zajmuje blisko 27 tys. mkw powierzchni użytkowej i oferuje 26,5 tys. mkw przestrzeni magazynowej oraz 25,37 mkw powierzchni biurowej.
W budowie wykorzystano ponad 470 ton stali, 500 sztuk elementów prefabrykowanych oraz 6378 metrów sześciennych betonu. Realizacja projektu wymagała również montażu 194 słupów konstrukcyjnych.
Nasz najnowszy projekt wymagał zbudowania węzła cieplnego ze względu na warunki lokalizacyjne zasilenia w energię cieplną. Ponadto w sąsiedztwie magazynu znajdują się tereny zamieszkałe, dlatego w celu zminimalizowania wpływu na otoczenie, zostały zainstalowane ekrany dźwiękochłonne. To wszystko w celu jak największej synergii inwestycji oraz jej otoczenia - mówi Łukasz Kozerski, Dyrektor Operacyjny w Harden Construction.

Kompleks oferuje nie tylko przestrzeń magazynową, ale również jakość i komfort pracy dla 185 specjalistów (80 pracowników biurowych oraz 105 pracowników fizycznych), którzy znajdą tam zatrudnienie.

Inicjatywa ekologiczna wspierająca bioróżnorodność

City Logistics Łódź VI nie tylko spełnia swoją główną funkcję magazynową, ale również oferuje dodatkowe korzyści dla środowiska oraz lokalnej społeczności. W ramach projektu powstał ponad hektar (10 000 mkw.) terenów zielonych, co ma na celu zwiększenie estetyki oraz ekologicznego charakteru kompleksu.
Oprócz funkcjonalności, dużą wagę przywiązywaliśmy do aspektów ekologicznych, włączając w projekt siedliska dla owadów oraz tereny zielone, aby poprawić komfort pracy przyszłych pracowników – zaznacza Paweł Fiuczek, Dyrektor Zarządzający w Harden Construction.
Z myślą o użytkownikach kompleksu, stworzono 58 miejsc parkingowych oraz wiatę rowerową, promując ekologiczne metody transportu.
Inwestycja przewiduje również inne rozwiązania ekologiczne, w tym specjalnie zaprojektowane siedlisko dla owadów. Realizacja tego elementu obejmowała utworzenie pasa z pni i gałęzi, znanego jako dead wood, co jest naturalnym i atrakcyjnym miejscem dla wielu gatunków owadów. Dzięki temu inicjatywa wspiera bioróżnorodność, zapewniając owadom niezbędne warunki do życia i rozmnażania. Dodatkowo, na terenie kompleksu zainstalowano kłody i domki dla owadów, które służą jako schronienie i przestrzeń do życia dla różnorodnych gatunków, w tym dla tych, które odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin.

Panattoni Park Grodzisk V również ukończony
Po sześciu miesiącach budowy Harden Construction ukończył również pierwszy etap inwestycji Panattoni Park Grodzisk V dla światowego producenta komponentów i rozwiązań technologicznych dla chłodnictwa i klimatyzacji, ogrzewnictwa, dystrybucji wody oraz maszyn roboczych. Pierwszy etap budowy Panattoni Park Grodzisk V rozpoczął się w sierpniu 2023 roku i trwał pół roku. 23 lutego 2024 r. budynek otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Obiekt zlokalizowany jest w Natolinie 4 km od Grodziska Mazowieckiego i 20 km  na południowy-zachód od Warszawy. Inwestycja może się poszczycić dobrą komunikacją z resztą kraju, gdyż jest zlokalizowana niespełna 3 km od węzła Grodzisk Mazowiecki na autostradzie A2 łączącej Warszawę z Poznaniem i Berlinem.
Harden Construction, który jest generalnym wykonawcą, do budowy obiektu zużył m.in. 370 ton stali zbrojeniowej i 14 000 metrów sześciennych betonu. W sumie wykorzystano 112 słupów i 483 elementy prefabrykowane. To wszystko przełożyło się na powstanie obiektu o powierzchni użytkowej ponad 14 000 mkw, w którym pracę znajdzie 200 osób.
Panattoni Park Grodzisk V to obiekt o funkcji magazynowo-produkcyjnej. Część magazynowa zajmuje 6300 mkw, a z kolei część produkcyjna zajmuje 7400 mkw. Oprócz tego, w budynku znajdą się także 272 mkw przeznaczone na biura.
Budynek biurowy będzie budynkiem dwukondygnacyjnym o podwyższonej akustyce. Lokalizacja obiektu sprawia, że z biur będzie rozpościerał się widok na pobliskie jezioro oraz zielone tereny wokół Grodziska Mazowieckiego. Udogodnienia dla pracowników znajdą się także w bezpośrednim sąsiedztwie biurowca. Przed wejściem znajduje się strefa relaksu dla pracowników oraz tereny zielone, z których będzie mogło korzystać 200 pracowników, którzy znajdą pracę na terenie obiektu.

Nietuzinkowe rozwiązania stworzone przez Harden Construction na życzenie klienta
Co ciekawe, budynek wymagał zastosowania specjalnych rozwiązań, tak by dostosować go do wymogów najemcy.
- Najemca będzie zajmował się produkcją, dlatego musieliśmy wykonać posadzkę w technologii  żywicy składającej się m.in. z włókien węglowych oraz odpowiednio barwionego piasku z siatką taśm miedzianych, mających za zadanie umożliwienie odprowadzenia nagromadzonych ładunków elektrycznych. Wszystko w celu poprawy bezpieczeństwa oraz jakości produkcji, co jest bardzo ważnym aspektem dla najemcy – mówi Paweł Fiuczek, Dyrektor Zarządzający w Harden Construction.
To jednak niejedyne rzadko spotykane rozwiązania w obiekcie produkcyjno-magazynowym..
- Oprócz tego w budynku zastosowano technologiczną instalację sprężonego powietrza 7,5Bar oraz 56Bar, a także technologiczną instalację argonu. Żadne z tych rozwiązań nie jest standardowym wyposażeniem budynku magazynowo – produkcyjnego, co potwierdza o nieszablonowości inwestycji, którą mogliśmy jako Harden Construction realizować - podkreśla Łukasz Kozerski, Dyrektor Operacyjny w Harden Construction.
Sam obiekt – podobnie jak City Logistics Łódź VI - w jak największym stopniu współgra z naturą. Na terenie Panattoni Park Grodzisk V znajdzie się ponad 7000 mkw terenów zielonych, gdzie zostaną umiejscowione budki lęgowe dla owadów oraz siatki herpetologiczne o małych oczkach z daszkami dla płazów.
Budynek oprócz tego jest również energooszczędny. W obiekcie zainstalowano sterowane oświetlenie DALI, które pomaga w łatwy sposób zarządzać oświetleniem, a co za tym idzie zużyciem energii. Ponadto hala jest ogrzewana z wykorzystaniem pomp ciepła oraz ciepłem, które jest odzyskiwane z urządzeń pracujących na terenie obiektu. Dodatkowo w części produkcyjnej zastosowano żaluzje napowietrzające, które w przypadku pożaru sprawiają, że dym może ulotnić się przez klapy dymowe w efekcie czego zmniejsza się zadymienie budynku.  
Oba budynki - City Logistics Łódź VI oraz Panattoni Park Grodzisk V – spełniają wymagania certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent, co stawia je w czołówce najbardziej przyjaznych środowisku inwestycji.  

źródło: informacja prasowa

Projekt i wykonanie EVIONICA