Jakie pokrycie dachowe wybrać? Dachówka czy blachodachówka?

W tym przypadku nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. Wybór pokrycia dachowego uwarunkowany jest przez wiele czynników oraz kwoty przeznaczonej na ten cel. Na jakim etapie musimy zdecydować się na wybór materiału pokryciowego? Jaką gwarancją objęty jest produkt? Na powyższe i inne pytania odpowiemy niżej.

Kiedy jest czas na podjęcie decyzji o wyborze materiału?
Materiał pokryciowy musimy wybrać już na etapie projektowania podkonstrukcji. Od tego zależeć będzie wytrzymałość więźby dachowej oraz rozstaw łat i kontrłat. Jeśli zdecydujemy się na ciężkie dachówki ceramiczne lub betonowe to konstrukcja musi być wykonana z odpowiednio dobranego, wytrzymałego drzewa. Ten wybór będzie bardziej kosztowny ze względu na skomplikowanie i droższe materiały. Blachodachówka nie potrzebuje specjalnej konstrukcji ze względu na jej niewielką wagę.  Wybór blachodachówki jest na pewno bezpieczniejszy dla remontowanych dachów, nie chcąc tracić dobrej jakościowo, istniejącej więźby. Dodatkowe elementy takie jak, np. panele fotowoltaiczne i zabezpieczenia przeciwśniegowe dodatkowo obciążą konstrukcję całego budynku.

Jakiej gwarancji się spodziewać?
Oczywiście trwałość jest najbardziej oczekiwanym aspektem dachu. Jako inwestorzy powinniśmy wziąć to pod uwagę. Warto więc zestawić ze sobą dwa czynniki: oczekiwania co do trwałości i koszt jaki jesteśmy w stanie na to poświęcić. Z pewnością najdroższą, ze względu na wytrzymałość, opcją są dachówki ceramiczne. Ma dużą odporność na warunki atmosferyczne dlatego objęte są gwarancją nawet do 50 lat. Dachówki betonowe również cieszą się dobrą opinią. Poza doskonałą wytrzymałością na warunki klimatyczne, mogą odbijać promieniowanie UV - dzięki zastosowanym technologią, oraz są odporne na zabrudzenia. Blachodachówka stała się konkurencją dla ciężkich pokryć dachowych, zastosowane powłoki zabezpieczające stal przed korozją są na bardzo wysokim poziomie. Doskonały przykład stanowią blachodachówki firmy Blachy Pruszyński, które w powłoce poliuretanowej (PURMAT lub PURLAK) mają gwarancję sięgającą nawet do 50 lat.

Konstrukcja dachu
Stopień nachylenia połaci dla blachodachówek powinien wynosić około 9-25° (w zależności od przekroju), natomiast w przypadku dachówek jest to 22°. Z tego powodu dach pokryty dachówką nie powinien być bardzo stromy. Inną ważną kwestią jest poziom skomplikowania dachu. Dach wielopołaciowy na pewno przyczyni się do podwyższenia kosztów budowy ze względu na wiele połączeń oraz dodatkowe akcesoria dachowe, np. rynny koszowe lub więcej kalenic. Ważne przy montażu dachówki jest aby wszystkie elementy oraz izolacja pomiędzy nimi były odpowiednio ułożone – w sposób by woda nie zalegała w miejscach połączeń i zagłębieniach. Z całą pewnością mniej kosztowną wersją jest wybór blachodachówki, która potrzebuje mniej akcesoriów a także jest szybsza i łatwiejsza w montażu. Spowodowane jest to większą powierzchnią krycia i niedużą wagą. Mniej połączeń to również większa pewność, że dach nie będzie przeciekał. Jeżeli w dachu obecne są lukarny lub wole oka zdecydujmy się na dachówki lub blachodachówki panelowe, których mały rozmiar ułatwi montaż. Na dachy jedno- i dwuspadowe najlepiej sprawdzą się długie arkusze blachodachówki ciętej na wymiar. Równie ważnym czynnikiem jest zagospodarowanie poddasza. Jeśli chcemy zrobić tam sypialnię - blachodachówka będzie sprawiała kłopot przy opadach deszczu. Jeśli jednak zdecydujemy się właśnie na to rozwiązanie, problem może rozwiązać izolacja termiczna dachu, która zatrzyma ciepło i wyciszy pomieszczenie. Dachówki z pewnością lepiej radzą sobie z tym problemem.
Jedną z bardziej skomplikowanych etapów budowy jest dach, dlatego nie należy podejmować samodzielnie, pochopnych decyzji. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie wszystkich pomysłów z ekipą dekarską, która pomoże wybrać dopasowane do naszego budżetu i preferencji rozwiązanie.

źródło: materiał prasowy Pruszyński Sp. z o.o.

https://pruszynski.com.pl

 

 

 

Projekt i wykonanie EVIONICA