W tym roku Stowarzyszenie Wykonawców dachów Płaskich i Fasad DAFA obchodziło 15-lecie działalności. Była to nie tylko okazja do świętowania, ale przede wszystkim podsumowania i obrania konkretnych celów rozwoju tego segmentu budownictwa, w tym szczególnej grupy produktów, jakimi są techniki zamocowań. Od lat jednym z liderów mechanicznego mocowania dachów płaskich jest Klimas Wkręt-met, firma członkowska Stowarzyszenia DAFA.
Stowarzyszenie DAFA nieprzerwanie od 15 lat reprezentuje i promuje najwyższe standardy technologiczne dla nowoczesnego budownictwa dachów płaskich i fasad. Klimas Wkręt-met, lider technik zamocowań dla branży budowlanej, co roku poddaje się audytowi produktów skierowanych do sektora dachów płaskich i fasad, uzyskując Certyfikat i rekomendacje DAFA.
Dlaczego dachy płaskie?
Płaskie dachy stały się w zasadzie wszechobecne w budynkach takich jak magazyny, hale produkcyjne, sklepy wielkopowierzchniowe, obiekty sportowe i widowiskowe. Zdarza się, że ich powierzchnie można porównać do kilku boisk sportowych, ale mimo imponujących rozmiarów, zastosowanie tego rozwiązania wiąże się z wieloma korzyściami. Dachy płaskie zwiększają przestrzeń użytkową, są trwałe, a na etapie budowy pozwalają na wybór najlepszych materiałów hydro- i termoizolacyjnych. Dzięki wielu opcjom materiałów do wyboru (termoizolacje i hydroizolacje), każdy właściciel nieruchomości z dowolnym budżetem może sprawić, że dach będzie sprawną, funkcjonalną i trwałą częścią jego inwestycji.
Jedną z zalet płaskich pokryć dachowych jest ich trwałość. Zastosowanie odpowiednich materiałów, w połączeniu z solidnym wykonawstwem, pozwala na wieloletnią, bezproblemową eksploatację. Oznacza to, że dachy płaskie pod względem trwałości i niezawodności nie odbiegają od innych typów dachów. Ponadto dachy płaskie stanowią dzisiaj dodatkową, praktyczną powierzchnię do wykorzystania. W niektórych przypadkach na dachach płaskich zielonych może być umieszczona roślinność intensywna i ekstensywna. W przypadku wielu obiektów dach płaski często wykorzystywany jest jako miejsce do umieszczenia instalacji wentylacyjnych czy fotowoltaicznych.
Najczęściej centra logistyczno-magazynowe i inne wielkopowierzchniowe obiekty są wypełnione po brzegi produktami będącymi w ciągłej sprzedaży. Rotacja produktów jest olbrzymia. Oznacza to, że pod dachem hal magazynowych mieści się majątek, który musi być przechowywany w odpowiednich warunkach, odizolowanych od warunków atmosferycznych, takich jak np. deszcz, wilgoć czy śnieg. Dlatego jakość wykonanej konstrukcji, a przede wszystkim dachu, musi być najwyższa. Jako producent technik zamocowań, kierujemy się przede wszystkim kryteriami bezpieczeństwa, które nasze wyroby muszą spełnić zarówno w czasie budowy, jak również podczas eksploatacji budynków – mówi Marcin Duzik, dyrektor sprzedaży ds. inwestycji Klimas Wkręt-met.
LINO – solidne zamocowania
Zarządzanie budynkiem wielkopowierzchniowym dotyczy nie tylko jego wnętrza. Bezpieczeństwo użytkowników obiektu zależy w ogromnym stopniu od stanu dachu, a zastosowanie w obiekcie nowoczesnych technologii ma na celu utrzymywanie wewnątrz obiektu prawidłowych warunków cieplnych i wilgotnościowych. Ważnym procesem osiągnięcia tego celu jest mocowanie warstwy izolacyjnej. Klimas Wkręt-met oferuje w tym zakresie tuleje LINO, które w połączeniu z wkrętami, zapewniają pełne zabezpieczenie warstw izolacyjnych.
Teleskopowe zamocowanie minimalizują ryzyko przebicia hydroizolacji, a powstała wewnątrz tulei pustka powietrzna niweluje efekt mostków termicznych. Zamocowania teleskopowe LINO nie tylko przyspieszają prace, ale też zapewniają maksymalnie stabilne mocowanie warstw dachu. System zamocowań LINO nie tylko sprawdzi się do mocowania nowych dachów, ale również pozwala dokonać jego renowacji podczas wymiany termo- i hydroizolacji. Produkty z tej kategorii dedykowane są dla różnych rodzajów podłoża (stalowe, betonowe i drewniane) z zastosowaniem twardej i miękkiej termoizolacji – komentuje Marcin Duzik.
Należy dodać, że wkręty w tulejach LINO posiadają wielowarstwową powłokę ceramiczną SQ Ceramic, która stanowi najwyższą gwarancję i solidną ochronę antykorozyjną. Takie pokrycie ceramiczne wkrętów to kombinacja warstw bogatych w cynk i w aluminium. Wkręty do łączników dachowych przeszły pozytywnie rygorystyczne testy i uzyskały pozytywny wynik odporności antykorozyjnej 15 cykli Kesternicha.
Współpraca od konceptu po realizację
Najwyższa jakość oraz spełnianie wszystkich norm sprawia, że produkty z tej kategorii cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno w nowych inwestycjach, jak i tych wymagających renowacji. Takie podejście sprawia, że rozwiązania Klimas Wkręt-met są chętnie wybierane przez inwestorów wznoszących obiekty, które posiadają dachy o płaskiej konstrukcji.
Prowadzimy szerokie doradztwo techniczne w zakresie zamocowań termo- i hydroizolacji dachów płaskich, począwszy od wizyty na budowie, wsparcia podczas inwentaryzacji, badania nośności, aż po dobór produktów i przygotowanie precyzyjnej specyfikacji technicznej przy użyciu profesjonalnego oprogramowania komputerowego, uwzględniającego również podział dachu na strefy wiatrowe. Dobierane są nowoczesne łączniki mechaniczne, które spełniają wszelkie wymogi dotyczące dachów płaskich – mówi przedstawiciel firmy Klimas Wkręt-met.
Branża materiałów budowlanych wciąż się rozwija. Pozwalają na to między innymi nowoczesne technologie. Przed producentami komponentów budowlanych stoją kolejne wyzwania, tym razem związane z redukcją emisji CO2 w ramach zrównoważonego rozwoju.
Branża podejmuje kroki w tym zakresie, zbliżając się do działania w ramach gospodarki w obiegu zamkniętym. Branża budowlana jest na etapie bardzo szybkiej transformacji w kierunku zrównoważonej przyszłości. Dlatego ważne są alianse firm i organizacji, które wspólnymi siłami mogą wypracowywać rozwiązania, pozwalające przyspieszyć ten proces. Tak postrzegamy współpracę ze Stowarzyszeniem DAFA i cieszy nas fakt, że jako firma członkowska możemy mieć wpływ na te zmiany – podsumowuje Marcin Duzik.
źródło: informacja prasowa