Zmiany na rynku systemów stropowych wg Artura Kisiołka z KONBET POZNAŃ

Na rynku dominują produkty podstawowe w swej formie, o jakości wyznaczonej niską ceną, która wydaje się niezbędna do walki konkurencyjnej. Ten obraz jednak się zmienia. Nowe trendy w budownictwie, problemy z dostępnością siły roboczej oraz zmiany społeczno-ekonomiczne tworzą wyzwania dla branży budowlanej. Na podstawie badań KONBET POZNAŃ wskazać należy na kilka trendów, w tym m.in.: rosnące koszty materiałów budowlanych i robocizny, brak wykwalifikowanych specjalistów głównie w zakresie wykonawstwa, wysokie wymagania techniczne (np. dźwiękoizolacyjność), skracanie okresów realizacji prac budowlanych podyktowane czynnikami zasobowymi.

Z tego względu zwiększa się popularność stropów panelowych. Ich zastosowanie umożliwia skrócenie czasu budowy, a także uzyskanie wyższych nośności i rozpiętości przy stosunkowo niewielkiej grubości stropu. Ponadto, dzięki eliminacji wielu prac dodatkowych, systemy te są jednymi z najtańszych rozwiązań na rynku.
 

Wypowiedź Artura Kisiołka, prezesa KONBET POZNAŃ Sp. z o.o. Sp.k. została zamieszczona w Inżynierze Budownictwa, wydanie 5/2021.

 

Projekt i wykonanie EVIONICA