Zmieniające się warunki klimatyczne to poważny problem dotykający wszystkich sektorów gospodarczych. Przedsiębiorstwa zużywają ogromne pokłady energii podczas procesów produkcyjnych, a firma Blachy Pruszyński to jeden z największych producentów pokryć dachowych i elementów elewacyjnych. Dlatego tak ważne jest, aby nasze wyroby mogły być zastosowane przy realizacji ekowydajnych budowli.
W 2019 r. w spółce należącej do Grupy Pruszyński została uruchomiona linia do produkcji konstrukcji pod panele fotowoltaiczne – jest to perspektywa na rozwinięcie się w kierunku źródeł energii odnawialnej. Ponadto produkcja płyt warstwowych PIRTECH z rdzeniem poliuretanowym typu PIR dokonywana jest metodą ciągłą, na w pełni zautomatyzowanej linii. Jako czynnik spieniający stosuje się pentan. W związku z tym proces produkcyjny jest przyjazny dla środowiska, tzn. nieniszczący warstwy ozonowej i niepowodujący efektu cieplarnianego.
Znacząca część wyrobów Blachy Pruszyński uzyskała Deklaracje Środowiskowe III Typu (EPD), co oznacza, że firma zobowiązała się do ograniczenia wpływu procesów produkcyjnych na środowisko naturalne. Dzięki temu elementy naszej produkcji mogą być stosowane w obiektach, dla których uzyskiwane są certyfikaty zrównoważonego budownictwa (np. systemy DGNB, LEED, BREEAM i inne).
W firmie obowiązuje również segregacja odpadów poprodukcyjnych, a więc opakowań czy też pozostałości z blach lub płyt warstwowych.
Wypowiedź mgr. inż. Piotra Olgierda Koryckiego, pełnomocnika zarządu ds. wdrożeń w Pruszyński Sp. z o.o. została zamieszczona w Inżynierze Budownictwa, wydanie 5/2020.