Kreator
Budownictwa Roku

— 2018 —

WIESŁAW ANDRYKOWSKI

dyrektor techniczny Teais Polonia

 

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2018 otrzymała również firma

TEAIS POLONIA

 

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej, na którym uzyskał tytuł magistra inżyniera o specjalności konstrukcje budowlane i inżynierskie. Prywatnie interesuje się postępem naukowym, rozwojem technicznym, a także sportem – od najmłodszych lat trenował piłkę nożną. Od początku swojej aktywności zawodowej związany był ze światowymi liderami producentów materiałów chemii budowlanej. Zdobyta podczas studiów wiedza stanowi podstawę analitycznego podejścia do optymalnego wykorzystywania specjalistycznych produktów używanych na wszystkich etapach realizacji inwestycji budowlanych.

Jakość produktów to podstawa realizacji inwestycji

Oprócz satysfakcji ze zrealizowanych inwestycji, ważna jest dla mnie także współpraca z kadrą naukową Politechniki Poznańskiej.


Jest Pan pasjonatem nowoczesnych technologii, co przełożyło się na realizację wielu inwestycji. W Pana życiu zawodowym biznes idzie zawsze w parze z nauką.
Tak, bo nowe technologie umożliwiają nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o realizację inwestycji, remonty oraz zabezpieczania wszelkich elementów konstrukcji budowlanych i od pierwszego momentu ich poznawania stały się wielką pasją i polem mojej działalności. Analityczne podejście do technologii i specjalistycznych materiałów chemii budowlanej sprawia, że jestem w stanie udzielić fachowej pomocy wielu inwestorom i wykonawcom, nawet w najtrudniejszych przypadkach. Owocami praktycznego wykorzystania tych produktów są realizacje wysokiej jakości i trwałości hydroizolacji wielu obiektów inżynierskich oraz mostowych na terenie całego kraju, które skutecznie pełnią swoje funkcje. Oprócz satysfakcji ze zrealizowanych inwestycji, ważna jest dla mnie także współpraca z kadrą naukową Politechniki Poznańskiej. Te „robocze” kontakty ze specjalistami najwyższej klasy napawają mnie dumą i radością.

To, o czym Pan powiedział, to tylko preludium do tego, co udało się Panu dokonać w ostatnich latach. Ma Pan przecież na swoim koncie spore sukcesy, jeśli chodzi o innowacje w budownictwie drogowym.
Tak. Po wielu latach aktywności w sektorze specjalistycznych produktów budowlanych życie rzuciło mi następne wyzwanie, a mianowicie wprowadzenie na rynek nowego wyrobu, ściśle związanego z budownictwem drogowym. Strunobetonowe panele przeznaczone do budowy ekranów akustycznych redukujących nadmierny hałas powstający podczas ruchu komunikacyjnego stały się okazją do poznania światowej sławy kadry naukowej Instytutu Akustyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To właśnie owocna współpraca z akustykami i podejmowanie strategicznych decyzji doprowadziły do pierwszych realizacji. Ścisłe profesjonalne współdziałanie z biurami projektowymi zaowocowało szerokim zakresem stosowania tych wysokiej jakości oraz skuteczności działania paneli akustycznych. Wynikiem umiejętnego rozpropagowania paneli akustycznych była moja dalsza aktywność zawodowa z firmie wykonującej ekrany.

Które z realizacji, w jakich Pan brał udział, zasługują na szczególną uwagę i są Pana wizytówką?
Myślę, że był to okres po przyznaniu Polsce organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. To był dla mnie bardzo intensywny czas związany z wieloma inwestycjami infrastrukturalnymi, a zarazem dużym zapotrzebowaniem na zabezpieczenia akustyczne odpowiadające dyrektywie Parlamentu Europejskiego oraz normom dopuszczalnych poziomów hałasu zarówno w dzień, jak i w nocy. Mimo pracy zawodowej i licznych obowiązków, znalazłem czas by pomagać i doradzać podczas przebudowy stadionu piłkarskiego przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu, jednejz aren Euro 2012. Realizację urządzeń ochrony akustycznej przy drogach,na poznańskich wiaduktach lub na obwodnicy Gniezna stanowią trwały mój czynny wkład w ochronę mieszkańców przed nadmiernym hałasem. Muszę jednak przyznać, że spośród zrealizowanych inwestycji największym wyzwaniem była dla mnie budowa ekranu akustycznego w niewielkiej odległości od Stadionu Narodowego, przy szlaku kolejowym na dojeździe do dworca Warszawa Wschodnia. Moje doświadczenie, dokładność oraz pomysłowość oprócz niezbędnej wiedzy technicznej, przyczyniły się wówczas do przekonania kierownictwa inwestycji, by realizować to zadanie według mojej koncepcji technologicznej. Ekran akustyczny generalnie biegnie po linii prostej lub po łuku, w zależności od profilu drogi. W tym przypadku jest to linia wielokrotnie łamana. Wzdłuż niej codziennie przejeżdżają setki pociągów, a tysiące ludzi spoglądają na tego „łamańca”, lecz i tak jest to optymalne ukształtowanie i idealne położenie ekranu, wziąwszy pod uwagę lokalne warunki i niezwykłe utrudnienia napotkane na placu budowy. Podczas wielu realizacji ekranów akustycznych było konieczne zastosowanie specjalistycznych materiałów chemii budowlanej. Ich właściwy dobór zawsze stanowił okazję z jednej strony do pomocy kierownictwu budowy, a z drugiej – do wykorzystania wcześniej zdobytej wiedzy. Monotonia i mnogość urządzeń ochrony akustycznej przyczyniły się do negatywnej opinii o nich. Ja miałem odmienne podejście do tego zagadnienia i byłem zwolennikiem kształtowania naturalnych przegród, wykorzystując do tego nadmiar gruntu podczas niwelacji terenu przy budowie dróg oraz drzew, krzewów, a także wielu roślin. Wtedy też nastąpiła chęć mego powrotu do działalności związanej z pomocą przy właściwym doborze technologii dla wykonawców.

Mając tak bogate doświadczenie oraz wiedzę techniczną, podjął Pan decyzję o pracy na rzecz hiszpańskiego producenta Teais, który tworzył oddział w Polsce.
W tych okolicznościach trudno nie było podjąć się wyzwania, jakim było wprowadzenie na polski rynek produktów chemii budowlanej o światowej jakości, o której jednak nikt wtedy jeszcze u nas nie słyszał. Teais to hiszpański producent, który w 1980 roku rozpoczął swoją działalność i produkcję specjalnych systemów hydroizolacyjnych. Od tego momentu głównym pomysłem było wytwarzanie odpowiednich produktów rozwiązujących wiele problemów w budownictwie. Dbając o jakość swoich materiałów, Teais szybko zdobył uznanie klientów, najpierw w krajach zachodniej części Europy, następnie w Afryce, dalej w Ameryce Północnej i Południowej, a potem nawet w krajach azjatyckich. Dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. W Polsce powstał oddział Teais Polonia z siedzibą w Poznaniu, którego zadaniem jest umożliwienie korzystania z produktów Teais również na terenie naszego kraju.

Jak przedstawia się oferta produktowa firmy Teais?
Spektrum rozwiązań technologicznych Teais jest ogromne, a asortyment produktów stosowanych podczas realizacji inwestycji lub w czasie prowadzenia remontów czy modernizacji obiektów oraz renowacji zabytków liczy ponad 300 i stale rośnie. Jako ciekawostkę o Teais mogę powiedzieć, że ponad sto tych produktów
powstało dzięki klientom, dla których nasza firma, specjalnie w swoich laboratoriach, opracowała jakościowo idealne, właściwe rozwiązania dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.

 


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2018

otrzymała również firma 

                                                                                                            

Teais Polonia
ul. Główna 6, 61-005 Poznań
tel. 61 639 47 51
www.teais.pl

 

 

 

 

 

Projekt i wykonanie EVIONICA