Kreator
Budownictwa Roku

— 2013 —

AUTODESK Sp. z o.o.

ul. Wołoska 9, 02-583 Warszawa, infolinia 800 800 230
www.autodesk.pl

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2013 otrzymał również
Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Autodesk Sp. z o.o.

Modelowanie informacji o budynku (BIM) przynosi korzyści na każdym etapie procesu tworzenia. Wśród głównych obszarów wzrostu efektywności wymieniane są: lepsze rozumienie intencji projektowych, wyższa jakość projektu, zmniejszenie liczby zmian podczas procesu budowlanego, szybsza procedura uzgadniania i akceptacji. To wszystko przekłada się na krótszy czas realizacji i niższe koszty. Wyniki raportu Smart Market opublikowanego w Stanach Zjednoczonych przez McGraw Hill Construction wskazują, że w Ameryce wskaźnik adaptacji BIM wynosi blisko 50%, w Europie Zachodniej z kolei powyżej 35% (raport McGraw Hill Construction, 2010 r.). Również w Polsce coraz więcej biur projektowych korzysta z systemu BIM.

 

Skanska wdrożyła BIM
Na początku 2012 roku Skanska ogłosiła przystąpienie do prac budowlanych Malta House – jednego z najnowocześniejszych budynków biurowych w centrum Poznania. Prace budowlane poprzedziło przygotowanie pełnego modelu BIM (modelowania informacji o budynku), z wykorzystaniem platformy Autodesk Revit oraz Autodesk Navisworks.
Malta House jest jednym z pierwszych obiektów biurowych klasy A realizowanym w pełni z koncepcją BIM. Skanska zdecydowała się na taki sposób przygotowania dokumentacji po wcześniejszych pozytywnych doświadczeniach. Biurowce takie jak Marynarska Point czy Green Corner były częściowo projektowane w trzech wymiarach. Zdobyta wiedza i doświadczenie przydały się do realizacji kolejnego projektu. W przypadku Malta House model BIM obejmuje zarówno architekturę i konstrukcję, jak i wszystkie instalacje. Model na ekranie monitora wyprzedza o kilka miesięcy stan faktyczny budowy. Dzięki temu na plac budowy ruszamy po dokładnym przeanalizowaniu wielu zagadnień. BIM pozwala na rozwiązanie na etapie projektowania cyfrowego modelu, problemów, które w tradycyjnym sposobie przygotowywania budynku rozwiązywane były dopiero w procesie budowlanym – mówi Łukasz Kaleciński, kierownik projektu Malta House w Skanska. Skanska zdecydowała się na pracę przy realizacji obiektu zgodnie z koncepcją BIM wykorzystując rozwiązania Autodesk. Przygotowanie modelu cyfrowego integrującego wszystkie branże wymaga innego podejścia do procesu projektowania. Do przygotowania dobrego cyfrowego modelu konieczna jest współpraca projektantów i budowlańców na bardzo wczesnym etapie – uważa Łukasz Kaleciński. – Niezwykle ważne jest również podjęcie decyzji, jaki powinien być poziom szczegółowości modelu, które elementy nie wnoszą już dodatkowej wartości, a tylko niepotrzebnie go obciążają – dodaje. Malta House to zielony kompleks biurowy, który zbudowano zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. To pierwszy w Poznaniu biurowiec precertyfikowany w systemie oceny budynków zrównoważonych LEED na najwyższym, platynowym poziomie. Łączna powierzchnia najmu Malta House wynosi 15 700 m2. Biurowiec został oddany do użytku w lipcu 2013 roku.

 

 

 

Prochem buduje z BIM
W czerwcu 2013 roku Prochem S.A. – jedna z największych polskich firm inżynierskich – rozpoczął budowę centrum biurowo-usługowego Astrum Business Park w Warszawie. Jest to pierwszy obiekt, zaprojektowany w Prochemie zgodnie z koncepcją BIM, z wykorzystaniem rozwiązań Autodesk. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, głównie dotyczących skrócenia czasu projektowania, oraz biorąc pod uwagę możliwość dokładniejszego szacowania kosztów, spółka podjęła decyzję o wdrożeniu procesu projektowego zgodnego z BIM.
– Trójwymiarowy model cyfrowy pozwala przeanalizować wiele wariantów, a także wychwycić błędy na etapie projektowania. Wtedy odbywa się to niemalże bezkosztowo. Ułatwia koordynację pomiędzy branżami – ocenia Tomasz Kwaśniewski, kierownik oddziału Informatyka w Prochem S.A. – Znaczenie tych elementów rośnie, szczególnie biorąc pod uwagę malejące marże na rynku budowlanym – dodaje.
Platforma Autodesk Revit została wybrana ze względu na szerokie portfolio, obejmujące rozwiązania do projektowania – od momentu zagospodarowania terenu i infrastruktury drogowej, poprzez architekturę, konstrukcje i instalacje. – Prochem jest firmą wielobranżową, realizujemy pełen zakres usług projektowych. Stąd też integracja pomiędzy poszczególnymi narzędziami była dla nas kluczowa. Niebagatelne znaczenie miał również stabilny rozwój oprogramowania Autodesk – ocenia Tomasz Kwaśniewski.
Nowe centrum biurowo-usługowe powstaje przy skrzyżowaniu dwóch dużych arterii komunikacyjnych: ul. Łopuszańskiej i ul. Jutrzenki w Warszawie. Kompleks to sześciokondygnacyjny budynek usytuowany wzdłuż ul. Łopuszańskiej oraz trzy- i czterokondygnacyjne segmenty w głębi działki. Łączna powierzchnia (biurowa i usługowa) to około 30 000 m2. Inwestycja będzie realizowana w trzech etapach. Pierwsza część zostanie oddana do użytku w 2015 roku.

 

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2013 otrzymał również Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Autodesk Sp. z o.o.
Projekt i wykonanie EVIONICA