Kreator
Budownictwa Roku

— 2014 —

Maciej Dobrowolski

prezes zarządu CAPRICORN S.A.


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2014 otrzymała również firma

Capricorn S.A.

Na stanowisku prezesa zarządu Capricorn S.A. od 2006 r. Ukończył m.in. magisterskie studia menedżerskie MBA. Zamiłowanie do podróży i historii to nie tylko życiowa pasja, ale również doskonałe źródło wiedzy i inspiracja, którą wykorzystuje w biznesie.

Symbolem firmy jest koziorożec oznaczający wytrwałość i chęć podejmowania odważnych decyzji. Czy w dzisiejszym świecie wygrywają firmy, które są w stanie błyskawicznie podejmować odważne decyzje biznesowe? Czy najpoważniejszym ryzykiem jest utrzymywanie status quo?
Dla nas priorytetowe są dwie kwestie: jakość produktu i potrzeby naszych klientów. To dzięki stałej obecności w rynku, głównie za sprawą rozbudowanej sieci regionalnych doradców technicznych, działających na obszarze całego kraju, wiemy, czego dokładnie w danym momencie oczekują nasi klienci. Wiedza o potrzebach klientów stanowi dla nas kluczowy element na drodze naszego rozwoju, zarówno w ujęciu produktowym, jak i w stylu zarządzania przedsiębiorstwem. Stabilną pozycję zapewnia nam stale utrzymujący się wzrost dynamiki sprzedaży jak i różnorodność naszej oferty produktowej, dzięki której docieramy do wielu kanałów dystrybucji zarówno w Polsce oraz za granicą. Kluczem do sukcesu Capricorn jest nasza zdolność szybkiej adaptacji do zmieniających się trendów rynkowych jak i potrzeb naszych klientów. Z uwagi na specyfikę branży stale doskonalimy nasze produkty, co z kolei wymaga od nas wprowadzania zmian na poziomie systemu zarządzania, technologii produkcji czy badań jakości. Jeszcze kilka lat temu nasz zespół liczył kilkadziesiąt osób, dzisiaj to prawie trzysta osób na kilkunastu wydziałach produkcyjnych, rozwoju technicznego, marketingu i sprzedaży.
 

Czyli koziorożec z ambicjami? O jakich ambitnych inwestycjach zatem mowa?
W ciągu ostatnich kilku lat przeszliśmy prawdziwą metamorfozę, zwiększając prawie czterokrotnie liczbę pracowników oraz realizując inwestycje o łącznej wartości ponad 14 mln zł. Ponad 80% to inwestycje polegające na rozbudowie hal produkcyjnych i magazynowych, zakup nowych linii technologicznych oraz różnego rodzaju maszyn i urządzeń do produkcji. Przez wiele lat pracowaliśmy nad własnym rozdzielaczem oraz jego oprzyrządowaniem, który będziemy mogli od początku do końca produkować w naszym zakładzie w Polsce, tym samym dając naszym klientom pełną gwarancję jakości i pochodzenia surowców. Naszym celem było skonstruowanie rozdzielacza wyposażonego w zawory regulacyjne z przepływomierzem oraz siłownikami, który to od początku, począwszy od prac projektowych naszych konstruktorów, poprzez próbną produkcję aż po testy szczelności będzie produkowany przez specjalistów Capricorn. Większość realizowanych lub będących w trakcie realizacji inwestycji miała na celu ustandaryzowanie procesów produkcji naszych rozdzielaczy, zarówno na polu jakości surowca, wytwarzania, montażu, jak i testów szczelności. Dokonaliśmy także szeregu zmian w procesie produkcyjnym. A to zaowocowało, na przestrzeni ostatnich dwóch lat, powstaniem nowego zaworu regulacyjnego z przepływomierzem. Przepływomierze regulacyjne umożliwiają precyzyjne i szybkie zbalansowanie przepływów bez konieczności używania diagramów lub urządzeń pomiarowych. Przepływ wskazywany jest bezpośrednio w skali l/min, zawór ma również pamięć nastawy. Kluczowym aspektem w ich procesie  produkcyjnym jest złożoność mikrodetali stanowiących elementy składowe zaworu. Ponad 70% surowca stanowi tworzywo sztuczne, z którego produkowane są poszczególne jego elementy. Najważniejszą rolę odgrywają jednak procesy kontrolne, gotowego wyrobu, które decydują o prawidłowości parametrów pracy urządzenia. Produkowane przez nas zawory regulacyjne z przepływomierzem podlegają stuprocentowej kontroli jeszcze przed opuszczeniem taśmy montażowej.


Capricorn został tegorocznym laureatem Ambasadora Polskiej Gospodarki. Czy możliwość korzystania z popytu istniejącego na rynku zagranicznym poprawia możliwości rozwoju przedsiębiorstwa, osiągania korzyści skali i jednocześnie stwarza motywację do rozwijania innowacyjności?
Capricorn działa na rynku już od prawie trzech dekad. Początkowo produkowaliśmy drobne urządzenia niezbędne w każdym domu lub biurze, wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium czy też tworzywa sztucznego. Przełomem było rozpoczęcie produkcji uchwytów do montażu rur. Okazało się to dla firmy strzałem w dziesiątkę, a wszystko dlatego, iż był to okres ogromnego jak na tamte czasy deficytu tego typu asortymentu na rynku. Już po niespełna kilku latach sytuacja firmy była na tyle stabilna, iż mogliśmy pozwolić sobie na ekspansję na rynkach wschodnich (Rosja, Ukraina). W krótkim czasie udało nam się zbudować silną pozycję na tamtejszych rynkach, czego dowodem są nasi klienci współpracujący z nami nieprzerwanie już od kilkudziesięciu lat. Początkowo, koncentrowaliśmy się na zwiększaniu sieci naszych zagranicznych dystrybutorów. Po latach przyszedł czas na inwestycje rozwojowe, m.in. w park maszynowy, rozbudowę centrum badawczo-rozwojowego, wzrost zatrudnienia i zwiększenie mocy produkcyjnych. Biorąc pod uwagę specyficzne i często odmienne uwarunkowania rynkowe i preferencje nabywców, kluczową kwestią uzależniającą nasz rozwój na rynkach międzynarodowych jest praca nad dostosowywaniem produktów do wymogów konkretnych rynków. Branża budowlana obwarowana jest prawnie szeregiem norm, które warunkują dopuszczenie naszych produktów do sprzedaży.
 

Capricorn S.A. specjalizuje się w produkcji podzespołów i urządzeń do systemów ogrzewania i chłodzenia podłogowego. Jak ten rynek kształtuje się dzisiaj i czy systemy płaszczyznowe mają szansę zdominować klasyczne grzejniki i klimatyzatory?
Życzyłbym sobie takiego rozwoju wydarzeń, dla nas jako producenta systemów płaszczyznowych byłaby to szansa na lata bardzo dobrej koniunktury. Jakiś czas temu tego typu rozwiązania w Polsce były mało popularne. Krążyła opinia o ich złym wpływie na zdrowie, szczególnie alergików, podczas gdy w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Na szczęście w miarę upływu lat, kiedy nastąpiła duża popularyzacja systemów płaszczyznowych, ta sytuacja całkowicie się zmieniła. Myślę, że duży wpływ na to miał również fakt zrównania kosztów montażu tradycyjnych systemów grzejnikowych z kosztami instalacji ogrzewania systemów podłogowych czy ściennych. Coraz więcej mówi się też o budownictwie energooszczędnym, wyznaczającym trendy, w które znakomicie wpisują się systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego. Obserwując zmiany, jakie zachodzą w naszej branży, rzeczywiście można dostrzec, że tendencje rynkowe coraz częściej skłaniają się właśnie ku nowoczesnym systemom ogrzewania i chłodzenia, chociażby z uwagi na trend ekologiczny.
 

Jakie są zalety systemów płaszczyznowych?
Mogą one pełnić dwojaką funkcję: grzać zimą, a chłodzić latem. Nie ma potrzeby instalowania dodatkowych urządzeń. Cały system pozostaje niewidoczny, bo ukryty jest pod posadzką lub w ścianie, a nawet pod sufitem. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń do aranżacji i pozbywamy się mało atrakcyjnych grzejników. Systemy płaszczyznowe są także ekonomiczne, gdyż wymagają znacznie mniej energii na podgrzanie i utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu niż tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe. Co więcej, współpracują z energooszczędnymi źródłami ciepła, a koszty samej instalacji są dziś porównywalne z kosztami instalacji ogrzewania grzejnikowego.
 

Co decyduje o możliwości instalowania ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego: ściennego oraz podłogowego? Czy jest ono tak samo odpowiednie dla budynków przemysłowych jak mieszkalnych?
Różnorodność rozwiązań wśród naszych systemów gwarantuje idealne dopasowanie do indywidualnych potrzeb każdego odbiorcy. Systemy mają zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jedno i wielorodzinnym, jak również przemysłowym, od hal, boisk, parkingów, przez budownictwo inżynieryjne, a nawet do obiektów sakralnych. Wybór między ogrzewaniem ściennym a podłogowym czy sufitowym zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb i wymogów konkretnej inwestycji. Ogrzewanie ścienne jest najczęściej stosowane w pomieszczeniach, gdzie powierzchnia posadzki jest zbyt mała, by można było zaadaptować ją pod system podłogowy.

Spółka jest producentem ponad kilkuset komponentów i urządzeń do instalacji grzewczych oraz sanitarnych, a produkty Capricorn dystrybuowane są w wielu krajach na całym świecie. Który rynek jest największy dla firmy?
Obecnie koncertujemy się na działaniach na rynku polskim, niemieckim oraz brytyjskim i francuskim, ale w zasadzie można powiedzieć, iż współpracujemy z firmami na całym świecie. Potwierdzeniem jakości naszych działań w tym zakresie jest uzyskany niedawno przez spółkę tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki w kategorii Eksporter (w konkursie organizowanym przez Business Center Club, nagradzającym najlepsze przykłady dobrych praktyk biznesowych w kontaktach zagranicznych – red.). W 2001 roku, po sukcesie naszych produktów na rynkach Europy Wschodniej, podjęliśmy decyzję o zdecydowanej ekspansji na rynki zagraniczne, co – jak dziś pokazują wyniki naszej sprzedaży i popularność naszych produktów – było bardzo dobrą decyzją.


Czyli to, co się teraz dzieje to efekt dobrze przemyślanej strategii?
Capricorn zaczynał działalność ponad dwie dekady temu. Firma zaczynała skromnie, ale jej zasadą był zrównoważony rozwój i odpowiadanie na potrzeby klientów. Na początku lat dziewięćdziesiątych ruszyliśmy z produkcją uchwytów do rur z tworzywa sztucznego, sygnowanych marką Capricorn. Sporo się jednak od tego czasu zmieniło, najwięcej w ciągu ostatnich 10 lat. Był to czas wielu zmian i dynamicznego rozwoju koziorożca. Zainwestowaliśmy w rozwój nowych technologii i unowocześniliśmy park maszynowy. Dzisiaj pracujemy w prawie trzystu osobowym zespole, podczas gdy jeszcze kilka lat temu była nas niespełna garstka.


Jakie są plany rozwojowe spółki na najbliższe lata?
W dalszym ciągu chcemy koncentrować się na rozwoju naszej oferty w kierunku kompletnych systemowych rozwiązań dla budownictwa. Sukcesywnie rozwijamy również nowe kanały dystrybucji, zarówno w ujęciu branżowym, jak i geograficznym.  W tym roku uruchamiamy produkcję własnej pięciowarstwowej rury do ogrzewania podłogowego, powoli też zaczynamy przygotowywać się do znacznego zwiększenia naszych mocy produkcyjnych – zatem kolejne lata będą oznaczać przede wszystkim nowe inwestycje i rozwój naszego zaplecza badawczo-rozwojowego.


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2014

otrzymała również firma 

CAPRICORN S.A.

Ciernie 11

58-160 Świebodzice

tel. 74 854 05 16

www.capricorn.pl

Projekt i wykonanie EVIONICA