Pruszyński: Płyty Warstwowe w okładzinach metalowych z rdzeniem ze sztywnej pianki poliuretanowej typu PUR/PIR

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze (przechowalnie, chłodnie, mroźnie, pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych)  bez obudowy (ściany osłonowe, dachy) z płyt warstwowych, zwłaszcza z płyt w okładzinach metalowych. Poza ścianami osłonowymi i przekryciami płyty warstwowe stosowane są jako:

- ściany działowe – w obiektach przemysłowych i chłodniach składowych

- sufity podwieszane – w obiektach j.w.

- ściany nośne – w małych przewoźnych chłodniach, budynkach zapleczy budów,  

  budynkach gospodarczych

 

Tak szeroki zakres stosowania wynika z ich zalet, do których należy zaliczyć m.in.:

- małą masę jednostkową (zmniejszona transportochłonność)

- możliwość montażu niezależnie od warunków atmosferycznych

- montaż bez ciężkiego sprzętu (dźwigi o niewielkiej nośności)

- łatwość demontażu i ponownego montażu, np. w przypadku zmiany technologii produkcji   

  czy przeznaczenia hal
 

W 2008 r. Pruszyński Sp. z o. o. rozszerzyła swoją ofertę o ścienne i dachowe płyty warstwowe z rdzeniem styropianowym oraz z wełny mineralnej w okładzinach metalowych.

W pierwszych latach drugiej dekady XXI w., pomimo kryzysu ekonomicznego jaki ogarnął europejską gospodarkę, w Polsce poziom produkcji + import płyt nieznacznie wzrósł i osiąga obecnie poziom około 11.000.000,00 mln m2 w roku. Bardzo interesująca zmiana dokonała się w kontekście udziału poszczególnych odmian płyt, tj. płyty z rdzeniem poliuretanowym (PUR/PIR) osiągnęły poziom około 60%, następnie, rdzeń styropianowy około 30% i płyty z rdzeniem z wełny mineralnej około 10%.

 

W związku z powyższym na początku 2014r. została podjęta decyzja o wzniesieniu  nowego zakładu produkcyjnego, wytwarzającego płyty warstwowe w okładzinach metalowych z rdzeniem ze sztywnej pianki poliuretanowej typu PUR/PIR oraz płyty w okładzinach elastycznych z rdzeniem typu PIR. Jest to jedno największych przedsięwzięć inwestycyjnych w Polsce w ostatnich kilku latach w branży budowlanej, w zakresie płyt warstwowych. Projekt pochłonął kilkadziesiąt milionów złotych. Na co składają się:

- zakup ziemi ponad 6 ha w Sokołowie (główna siedziba PRUSZYŃSKI Sp. z o.o.)

- budowa hal – produkcyjna i magazynowa

- linia do produkcji płyt warstwowych

- infrastruktura drogowa

- zaplecze biurowe oraz zaplecze wyposażone na potrzeby Zakładowej Kontroli Produkcji

 

Asortyment oferowanych płyt warstwowych

System płyt warstwowych z rdzeniem ze sztywnej pianki poliuretanowej typu PUR i PIR w okładzinach metalowych produkcji firmy Blachy Pruszyński obejmuje płyty ścienne z widocznym mocowaniem, płyty ścienne z ukrytym mocowaniem, płyty dachowe oraz płyty chłodnicze.

 

Firma PRUSZYŃSKI Sp. z o.o. jest przekonana, że płyty warstwowe z rdzeniem poliuretanowym - jako w pełni opracowany system lekkiej obudowy - w sposób znaczący zagoszczą na polskim i na europejskim rynku budowlanym.

 

źródło: informacja prasowa

 

 

Projekt i wykonanie EVIONICA