Drugi kocioł przeszedł próbę ciśnieniową

Największa inwestycja energetyczna w Polsce weszła w końcową fazę realizacji. Zaawansowanie prac na budowie nowych bloków węglowych w Opolu przekroczyło 82%. Mostostal Warszawa, partner konsorcjum realizującego budowę dla Polskiej Grupy Energetycznej, zakończył właśnie pomyślnie próbę ciśnieniową na drugim kotle.

Montaż części ciśnieniowej stanowi jedno z najważniejszych zadań przypadających w udziale Mostostalowi Warszawa na budowie bloków energetycznych w Elektrowni Opole. Inwestycja, którą na zlecenie Polskiej Grupy Energetycznej realizuje konsorcjum kliku partnerów, jest warta 11,6 mld złotych. Po oddaniu nowych jednostek Elektrownia PGE w Opolu będzie w stanie pokryć 8% obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i stanie się trzecią co do wielkości polską elektrownią, po Bełchatowie i Kozienicach.

Do powyższego zaawansowania prac przyczyniła się pomyślnie przeprowadzona przez Mostostal Warszawa próba wodna kotła K-6, wieńcząca prace z zakresu części ciśnieniowej kotła. Próba wodna jest oceną końcową urządzenia ciśnieniowego, które to badanie musi obejmować badanie wytrzymałości ciśnieniowej, przyjmujące formę próby ciśnieniowej hydraulicznej. Ten swoisty sprawdzian szczelności kotła, ma na celu wychwycić wszystkie usterki i pozwolić je usunąć zanim blok zostanie wprowadzony w normalny tryb pracy. Próba ciśnieniowa nie tylko potwierdza poprawność wykonania wszystkich dotychczasowych robót, ale również pozwala uniknąć niepożądanych usterek w przyszłości. Cała operacja odbywa się za zgodą i pod okiem Urzędu Dozoru Technicznego, który ostatecznie zatwierdza wynik próby.

Pierwszy test ciśnieniowy, dla kotła K-5, został przeprowadzony w lutym br. w bardzo trudnych warunkach pogodowych (na zewnątrz panowała temperatura ujemna, dochodząca momentami do -20°C). Układ ciśnieniowy podzielono na cztery podsystemy i testowano przy olbrzymich ciśnieniach (jeden z układów poddawany był próbie przy ciśnieniu 730 bar!).  Przypomnijmy, że liczba spoin montażowych na pojedynczym kotle poddanych próbie wynosi ok. 80 tysięcy! Z kolei próba wodna drugiego kotła zakończyła się w pierwszych dniach sierpnia, czyli niespełna w pół roku od ostatniej takiej operacji.

Powstające w Elektrowni Opole bloki 5 i 6 o mocy 900 MWe każdy będą pracować na parametrach nadkrytycznych pary. Rocznie zużyją ok. 4 milionów ton węgla, który trafi do Opola z Górnego Śląska. Podstawowe parametry kotłów to para świeża o ciśnieniu 25 MPa oraz temperaturze 603°C. Wydajność parowa kotłów to 2455,2 ton pary na godzinę.

źródło: www.mostostal.waw.pl

Projekt i wykonanie EVIONICA